Forum Discuţii juridice Executare silită Sechestrul asigurator dintr-un dosar penal
Discuție deschisă în Executare silită

Sechestrul asigurator dintr-un dosar penal

Se poate vinde un imobil pe care s-a instituit de catre instanta penala un sechestru asigurator, catre o terta persoana, prin care aceasta sa fie informata ca bunul este sechestrat ? Stiu ca la ipoteca se poate.
Nu, aceste bunuri sunt indisponibile, ele constituind garantia pentru repararea prejudiciului cauzat de invinuit , inculpat ori partea responsabila civilmente.
Măsura indisponibilizării imobilului se comunică în vederea înscrierii în cartea funciară. Menţiunile operate în cartea funciară devin operabile faţă de terţi de la data înregistrării cererii.
Inscripţia ipotecară are drept consecinţă indisponibilizarea imobilului.
Bunurile mobile sechestrate pot fi lăsate pe loc, iar pentru a preveni înstrăinarea acestora se procedează la aplicarea de sigilii (ruperea de sigilii atrage răspunderea penală în condiţiile art. 243 C. pen.).
ContSters47264, utilizator
dupa ce procesul penal se va fi terminat, stabilindu-se prejudiciul, veti putea vinde cu acordul partii vatamate