Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... probleme cu contractul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

probleme cu contractul de munca

Buna ziua! Sunt angajat ca si curier de 3 ani de zile la o S.C. cu contract de munca de 4 ore care imi este prelungit din 3 in 3 luni, este legal ceea ce fac ei?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Art.82 C.mun.
....
(3) Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit, in conditiile prevazute la art. 83, si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.

Prin urmare, un c.i.m. incheiat pe durata determinata poate fi prelungit fara a exista vreo limita a prelungirilor inauntrul termenului maxim pentru care se poate incheia un astfel de c.i.m. - 36 de luni.

In speta, angajatorul nu incalca legea.