Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT DE MUNCA PE PERIOADA DETERMINATA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT DE MUNCA PE PERIOADA DETERMINATA

Un contract de munca incheiat pe perioada determinata poate fi prelungit si printr-un act aditional. Aceasta prelungire se face in limita a 36 de luni. De cate ori poate fi prelungita perioada determinata in cadrul acestei perioade de 36 de luni si care este perioada maxima a unei prelungiri?
Multumesc.
Prelungirea unui c.i.m. incheiat pe durata determinata se poate face de nemurate ori inauntrul termenului maxim pentru care se poate incheia un astfel de c.i.m., dar numai in conditiile prevazute la art. 83 C.mun.

Art.82 C.mun.
.....
(3) Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit, in conditiile prevazute la art. 83, si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.
.....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Imi puteti spune va rog, perioada maxima a unei prelungiri poate fi mai mare de un an sau mai mica/ egala cu un an? Multumesc.
Perioada de prelungire maxima poate fi calculata in functie de prima perioada a c.i.m.

De exemplu, daca initial avem in c.i.m. pe durata determinata de 3 luni , atunci prelungirea maxima poate fi de 33 de luni.
Cornel Vasile, Consilier juridic