Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca pe perioada determinata

Cate contracte de munca individuale , pe cate o perioada de cate o luna fiecare , pot fi incheiate succesiv intre angajat si angajator ? Multumesc anticipat pentru raspunsuri si ... SARBATORI FERICITE TUTUROR !
Art. 82

(4) Între aceleaşi părţi se pot încheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de muncă pe durată determinată.
(5) Contractele individuale de muncă pe durată determinată încheiate în termen de 3 luni de la încetarea unui contract de muncă pe durată determinată sunt considerate contracte succesive şi nu pot avea o durată mai mare de 12 luni fiecare.
Se pot incheia maxim 3 contracte individuale de muncă pe durată determinată.

Nu cumva este vorba despre prelungirea duratei unui c.i.m. prin act aditional?
care este diferenta ? in cazul prelungirii prin act aditional , care este durata maxima prevazuta si acceptata de lege ?
In cazul prelungirii , numarul acestora este nelimitat inauntrul termenului de 36 de luni prevazut pentru durata maxima a unui c.i.m. pe durata determinata.

1. Asadar, Codul muncii nu prevede niciun numar maxim de prelugiri a duratei unui c.i.m. incheiat pe determinata.

2. art.82 C.mun.
(3) Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit, in conditiile prevazute la art. 83, si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.
....