avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Agent de paza/securitate cu cazier?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Agent de paza/securitate cu cazier?

buna ziua.In oct anul trecut mi-a fost anlat permisul pt conducere in stare de ebrietate.intre timp facusem cursurile d agent de paza si am luat si atestatul, pt ca neterminandu-se procesul nu aveam cazier.Acum, ca s-a finalizat, mai pot lucra ca si ag de paza?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:24, 16 Mai 2015
ART. 39 Legea 333/2003
Persoana care urmează să îndeplinească atribuţii de pază sau protecţie trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
#M1
a) să fie cetăţean român sau cetăţean al unuia dintre statele membre ale Uniunii Europene ori ale Spaţiului Economic European şi să aibă vârsta de cel puţin 18 ani;
#B
b) să fie apt medical pentru exercitarea funcţiei;
c) să nu aibă antecedente penale pentru infracţiuni săvârşite cu intenţie;
d) să fie atestat profesional, potrivit prevederilor prezentei legi.
deci nu?stiu legea..o gasisem..infractiunea mea este cuintentie, sa inteleg....
Conducerea unui autoturism in stare de ebrietate este considerata o infractiune savarsita cu intentie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Agent de paza cu indemnizatie de handicap Sorinutsu Sorinutsu Buna ziua , am citit sute de articole pe internet dar niciunul nu m-a lamurit total , beneficiez de indemnizatia de handicap grad 2 accentuat astm bronsic si ... (vezi toată discuția)
Agent paza LIVIU NISTEA LIVIU NISTEA Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti si mie ce acte,respectiv autorizatii sunt necesare pentru angajarea unui paznic? Multumesc mult. (vezi toată discuția)
Dreptul la munca arhiresorin arhiresorin am o condamnare cu suspendare la regimul circulatie.pot profesafunctia de agent de securitate conf legii 333 ? (vezi toată discuția)