Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Agent de paza/securitate cu cazier?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Agent de paza/securitate cu cazier?

buna ziua.In oct anul trecut mi-a fost anlat permisul pt conducere in stare de ebrietate.intre timp facusem cursurile d agent de paza si am luat si atestatul, pt ca neterminandu-se procesul nu aveam cazier.Acum, ca s-a finalizat, mai pot lucra ca si ag de paza?
ART. 39 Legea 333/2003
Persoana care urmează să îndeplinească atribuţii de pază sau protecţie trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
#M1
a) să fie cetăţean român sau cetăţean al unuia dintre statele membre ale Uniunii Europene ori ale Spaţiului Economic European şi să aibă vârsta de cel puţin 18 ani;
#B
b) să fie apt medical pentru exercitarea funcţiei;
c) să nu aibă antecedente penale pentru infracţiuni săvârşite cu intenţie;
d) să fie atestat profesional, potrivit prevederilor prezentei legi.
deci nu?stiu legea..o gasisem..infractiunea mea este cuintentie, sa inteleg....
Conducerea unui autoturism in stare de ebrietate este considerata o infractiune savarsita cu intentie.