Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce se poate face in caz de insulta?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce se poate face in caz de insulta?

Am un individ care de multa vreme ma insulta in public si l-am inregistrat de cateva ori video si audio. Ma face in toate felurile si eu nu ripostez la fel insa toate au o limita. Ce pot sa fac in aceasta situatie?
Daca sunteti crestin - intoarceti obrazul.
Daca nu - reclamati la Parchet
La parchet? Dar insulta tine de codul penal? Auzisem ca nu...
Insulta nu este infractiune, va adresati instantei civile.
Of, of, of si acolo o sa dureze ani de zile si posibil sa scape....stie asta probabil si de aceea continua. Politia sau parchetul ar putea sa faca ceva?
Politia ar putea sa-l amendeze conf. Legii 61/1991.
ART. 2
Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
1) săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenţă împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică sau să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora sau a instituţiilor publice;
.................................................
ART. 3
(1) Contravenţiile prevăzute la art. 2 se sancţionează după cum urmează:
a) cu amendă de la 100 lei la 500 lei, cele prevăzute la pct. 3), 4), 11), 14), 17), 18), 22), 31), 33) şi 34);
b) cu amendă de la 200 lei la 1.000 lei, cele prevăzute la pct. 1), 12), 16), 24), 25) şi 28);
................................