Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare TVA de catre sucursala
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare TVA de catre sucursala

Salut,

Am o problema referitoare la o sucursala. Inteleg ca din 2003 sucursalele nu se mai inregistreaza separat ca platitori de TVA, dar in aceste conditii ele cum factureaza TVA-ul? Pana la urma mi s-ar parea aberant ca nici la cerere si nici peste pragul de 35.000 de euro sa nu plateasca TVA, deci va intreb, cum face? Am auzit inclusiv ca s-ar practica indicarea CIF-ului societatii mama (mi-a spus cineva ca la facturile Electrica mai vechi, chiar daca erau emise de SDFEE Bucuresti, aveau CIF-ul Electrica Muntenia Sud), mai ales ca inteleg ca TVA-ul se deconteaza numai de catre societatea mama.

Multumesc mult, e foarte urgenta problema :) .

Andreea.
Salut,

Am o problema referitoare la o sucursala. Inteleg ca din 2003 sucursalele nu se mai inregistreaza separat ca platitori de TVA, dar in aceste conditii ele cum factureaza TVA-ul? Pana la urma mi s-ar parea aberant ca nici la cerere si nici peste pragul de 35.000 de euro sa nu plateasca TVA, deci va intreb, cum face? Am auzit inclusiv ca s-ar practica indicarea CIF-ului societatii mama (mi-a spus cineva ca la facturile Electrica mai vechi, chiar daca erau emise de SDFEE Bucuresti, aveau CIF-ul Electrica Muntenia Sud), mai ales ca inteleg ca TVA-ul se deconteaza numai de catre societatea mama.

Multumesc mult, e foarte urgenta problema :) .

Andreea.
Sucursala ține contabilitatea până la nivel de balanță, apoi transmite societații „mamă”, pentru centralizare, datele din conturi. La societatea „mamă” se cumuleaza activitatea proprie cu cea a sucursalor firmei si se obține balanța finală și, la termen, bilanțul pentru întreaga firmă. Societatea „mamă” declară cumulat pentru întreaga activitate, atât cea desfașurată prin sediu, cât și de la sucursale, toate celelalte obligatii: tva, asigurari sociale, impozit pe profit, declarația 390, declarația 394 și altele, după caz.
Asta înseamnă că sucursala facturează pentru activitățile pe care le desfășoară, întocmește jurnale de vânzări, de cumpărări, face note contabile și are o activitate aproape normală, ca și o firmă de sine-statatoare, dar se oprește la nivelul declarării. Sucursala declară doar prin declarația de obligații la buget (100), impozitul pe salarii (daca are angajați pe sucursală! art.32 pct.7 din Lg. 273/2006 c.m.c.u.) și îl și plătește, în localitatea unde s-a înființat sucursala și unde organul fiscal i-a atribuit codul fiscal pentru plata impozitului pe salarii și pt.comisionul ITM (daca se solicită ținerea cărților de muncă acolo).
Transferul datelor din conturi (ex.: tva deductibilă, tva colectată, în ceea ce vă interesa pe dumneavoastră) se face prin conturile de decontări între unitate și subunități.

Sunt multe de spus în acest subiect.
Poate vă ajută, cumva, ceea ce v-am spus. :)
Multumesc, in mare asta stiam si eu insa problema era putin alta, in sensul ca ma interesa cum face sucursala sa factureze cu TVA desi nu este platitor de TVA.

Dupa multe telefoane date de la AFP de sector pana la ANAF vreo doua directii, am rezolvat: se foloseste codul de TVA al societatii mama, chiar daca sucursala are CIF propriu, cu justificarea ca e un singur contribuabil - societatea mama.

In ideea ca poate se mai lovesc si altii de aceasta problema, mare atentie ca la AFP de sector mi s-a spus raspicat ca nu se poate factura TVA, adica daca sucursala e neplatitor, atunci asta e. Doamna respectiva a fost totusi in impas dupa ce i-am spus ca nu e normal ca societatea mama sa aiba in situatii o parte de venituri cu TVA si o parte fara, si cu atat mai putin e logic ca statul sa nu castige TVA indiferent cat factureaza sucursala.
Adica ,sucursala care nu se inregistreaza ca platitoare de TVA , factureaza sub licenta firmei mama ?....
Andreea Lisievici a scris:

Multumesc, in mare asta stiam si eu insa problema era putin alta, in sensul ca ma interesa cum face sucursala sa factureze cu TVA desi nu este platitor de TVA.

Dupa multe telefoane date de la AFP de sector pana la ANAF vreo doua directii, am rezolvat: se foloseste codul de TVA al societatii mama, chiar daca sucursala are CIF propriu, cu justificarea ca e un singur contribuabil - societatea mama.

In ideea ca poate se mai lovesc si altii de aceasta problema, mare atentie ca la AFP de sector mi s-a spus raspicat ca nu se poate factura TVA, adica daca sucursala e neplatitor, atunci asta e. Doamna respectiva a fost totusi in impas dupa ce i-am spus ca nu e normal ca societatea mama sa aiba in situatii o parte de venituri cu TVA si o parte fara, si cu atat mai putin e logic ca statul sa nu castige TVA indiferent cat factureaza sucursala.

Din punctul meu de vedere singura explicatie ca sucursala are CIF este urmatoarea: sucursala s-a inregistrat la administratia fiscala din raza de domiciliu conform Codului de procedura fiscala prin declaratia 060 conform OMFP 2296/2007 pentru platitorii de salarii cu un numar mai mare de 5 salariati. Acest CIF nu are RO in fata indiferent daca se afla in situatia de platitor sau nelatitor de tva. Acest CIF astfel dobandit se foloseste numai in relatia cu administratia financiara pentru declararea impozitului pe salarii. Pe orice alte documente emise de sucursala se incrie CIF -ul societatii mama si toate regimurile fiscale ii sunt aplicabile (spre exemplu: platitor tva, platitor impozit pe profit etc). Sa nu uitam: conform Legii 31/1990 art 43 " sucursalele sunt dezmembraminte fara personalitate juridica ale societatilor comerciale" . Astfel sucursala nu indeplineste conditia de persoana impozabila dpv tva (cf 127 din CF) si nu este obligata se se inregistreze separat de firma mama ca platitor de tva (art 153 din CF) ea nu desfasoara o activitate economica in mod independent, ea face parte dintr-o societate.