avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... CERERE 544 CU RASPUNS IN BATAIE DE JOC
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

CERERE 544 CU RASPUNS IN BATAIE DE JOC

Am trimis o cerere de informatii publice pe 544/2001 in care am cerut urmatoarele:
Vă rugăm să ne comunicaţi situaţia cheltuielilor pentru servicii de avocatură şi consultanţă juridică, anume:

- Ce sume s-au cheltuit din bugetul instituţiei pentru servicii de avocatură şi, separat dacă este cazul, pentru consultanţă juridică în anii 2013 şi 2014

- Numele persoanelor sau firmelor care au oferit aceste servicii în 2013 şi 2014

- Durata contractelor încheiate cu firmele sau persoanele respective, inclusiv data de începere a acestora.
Iata ce raspuns am primit de la primaria Tg Mures:
[ link extern ]

E cineva pe aici care poate comenta acest raspuns?
Eu cred ca aveati dreptul de a afla.
Nu am studiat insa fenomenul in amanunt.
Puteti cere in instanta daca insistati.
Mergeti la ei si discutatie in prealabil.
Legea 544/2001, art.22
(1) În cazul în care o persoană se consideră vătamată în drepturile sale, prevăzute în prezenta lege, aceasta poate face plângere la secţia de contencios administrativ a tribunalului în a cărei rază teritorială domiciliază sau în a cărei rază teritorială se află sediul autorităţii ori al instituţiei publice. Plângerea se face în termen de 30 de zile de la data expirării termenului prevăzut la art. 7.

(2) Instanţa poate obliga autoritatea sau instituţia publică să furnizeze informaţiile de interes public solicitate şi să plătească daune morale şi/sau patrimoniale.
(3) Hotărârea tribunalului este supusă recursului.
(4) Decizia Curtii de apel este definitivă şi irevocabilă.
(5) Atât plângerea, cât şi recursul se judecă în instanţă, în procedură de urgenţă, şi sunt scutite de taxă de timbru.
Primăria avea obligația să vă comunice datele solicitate având în vedere că respectivele contracte sunt contracte administrative și privesc activitatea și bugetul local. În acest sens, pentru o motivare concretă și completă poate vă va ajuta jurisprudența- CA. CLUJ - Decizia civilă 1989/2007.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuzul tacit emitere raspuns petitie in baza legii 544/2001 carepecare carepecare Buna ziua, As avea nevoie de ajutor in a formula o chemare in judecata, astfel: Am formulat o petitie in baza legii 544/2001 catre Primarie. Nu am ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 544/2001- actiune in urma refuzului comunicarii informatiilor mihaicalinescu2005 mihaicalinescu2005 legea nr 544/2001 ART. 22 (1) În cazul în care o persoanã se considerã vãtãmatã în drepturile sale, prevãzute ... (vezi toată discuția)