avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de donare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de donare

Buna ziua!
Am cumparat un teren extravilan in rate de la o cunostinta banii fiind achitati in rate.
Am mers impreuna la notar pentru a intocmii actele de vanzare cumparare, moment in care s-a ivit o problema: terenul nu poate fii instrainat decat cu acordul MAN - lui si trebuie ferificat de acestia lucru care dureaza 2-3 luni!
Notarul ne-a sfatuit sa facem contract de donare.
Intrebarea mea este daca acest contract poate fi atacat in vreun fel pe viitor de catre cineva?
Acest contract are aceeasi valoare ca cel de vanzare-cumparare?
Mentionez ca donatorul este casatorit si nu are copii.
Eu am de gand sa construiesc o casa pe viitor!

Am de ce sa ma tem? sau cum trebuie sa procedez sa nu am probleme?!



Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 09:43, 19 Mai 2015
Donaţia este un contract prin care o persoană, numită Donator, transmite în mod gratuit şi, de regulă, irevocabil, dreptul său de proprietate asupra unui bun mobil sau imobil către o altă persoană, numită Donatar, care îl acceptă.
Donaţia este un contract cu titlu gratuit pentru că una dintre părţi urmăreşte să procure celeilalte părţi un beneficiu, fără a obţine în schimb vreun avantaj.
Totodata, de regula, donaţia este şi irevocabilă în baza principiului reglementat de Art. 985 din Noul Cod Civil.
Conform prev. art. 1011 din Noul Cod Civil, donaţia se încheie prin înscris autentic, sub sancţiunea nulităţii absolute.

Donatia poate naste suspiciuni/probleme:
- nu sunteti rude
- pot aparea mostenitori
legalmgm a scris:

Donaţia este un contract prin care o persoană, numită Donator, transmite în mod gratuit şi, de regulă, irevocabil, dreptul său de proprietate asupra unui bun mobil sau imobil către o altă persoană, numită Donatar, care îl acceptă.
Donaţia este un contract cu titlu gratuit pentru că una dintre părţi urmăreşte să procure celeilalte părţi un beneficiu, fără a obţine în schimb vreun avantaj.
Totodata, de regula, donaţia este şi irevocabilă în baza principiului reglementat de Art. 985 din Noul Cod Civil.
Conform prev. art. 1011 din Noul Cod Civil, donaţia se încheie prin înscris autentic, sub sancţiunea nulităţii absolute.

Donatia poate naste suspiciuni/probleme:
- nu sunteti rude
- pot aparea mostenitori



Mai precis? se poate ataca ? exista vreun risc?

Orice act se poate ataca, cu atat mai mult unul care nu reflecta corect situatia de fapt de la baza lui.
Tot instrainare inseamna si donatia...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie teren agricol de la parinti marengo85 marengo85 Buna ziua, Am un teren agricol de la mama mea pe care doreste sa mi-l doneze , am rugamintea sa imi spuneti ce acte sunt necesare si ce demersuri se fac dupa ... (vezi toată discuția)
Donatie teren leu12 leu12 Buna ziua! Tatal meu poate sa imi faca contract de donatie pentru un teren extravilan, mai exact vie? Poate sa mi-l doneze, fara a avea carte funciara? Va ... (vezi toată discuția)
Ce inseamna - contractul de donatie sa fie in forma autentica ? oanaportar oanaportar Un salariat vrea sa doneze un bun unitatii. Va trebui sa se incheie un Contract de donatie. Ce inseamna : Contractul dedonatie sa fie in forma autentica ... (vezi toată discuția)