Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 247/2005
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 247/2005

Am depus o notificare, conform legii 10/2001, dar din pacate aceasta a ajuns dupa expirarea ultimului termen prelungit, motiv pentru care a fost respinsa. La aparitia legii 247/2005, mi-am pus problema ca as putea, eventual, sa repet notificarea, ca sa imi redobindesc proprietatea, dar nu imi dau seama daca exista o noua prelungire si care ar fi noul termen limita. Daca stie cineva raspunsul corect, il rog sa ma lumineze si pe mine !

Multumesc.
Potrivit art. 21 alin. 2 şi 3 din Legea nr. 10/2001, data solicitării măsurilor reparatorii este data înregistrării notificării la executorul judecătoresc şi nu data la care notificarea a ajuns la deţinătorul imobilului sau autoritatea competentă să soluţioneze cererea de restituire.
Prin urmare, soluţia de respingere ca tardiv formulată este greşită. Trebuie atacată dispoziţia de respingere, evident, dacă mai sunteţi în termen ori dacă puteţi obţine o repunere în termenul de contestare a acesteia (potrivit dispoziţiilor Codului de procedură civilă).
Din modul de redactare a modificărilor aduse prin Legea nr. 247/2005 reiese că în materia Legii nr. 10/2001 nu se acordă un nou termen de efectuare a notificărilor şi nici nu operează o repunere în termen.
In primul rind, multumesc foarte multe pentru lamuriri. Pentru mine acest lucru este destul de important.
As mai dori o precizare si anume, daca pot ataca solutia data de primarie, in legatura cu termenul, in cit timp o pot face avind in vedere ca dreptul de proprietate este, totusi, imprescriptibil... Atita lucru stiu si eu, dar legile actuale sint foarte incilcite si citeodata contradictorii. Asta o stim cu totii...
Multumesc, din nou, anticipat.
Termenul de atacare a soluţiei date de către primărie este de 30 de zile de la comunicare. Acesta este motivul pentru care am făcut referire la o eventuală cerere de repunere in termen.