Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Trimitere solutie proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Trimitere solutie proces

Buna ziua,

In 28.01.2015 s-a hotarat solutia pentru procesul civil in care sunt parat dar nici pana acum nu am primit nimic legat de acest proces (solutia). Ce trebuie sa fac in aceasta situatie?

Multumesc
Trebuie sa va prezentati la instinta la care s-a judecat procesul, la arhiva, iar acolo solicitati dosarul si verificati daca a fost comunicata acea hotarare catre dumneavoastra, unde a fost comunicata,daca adresa la care aceasta a fost comunicata este adresa corecta unde trebuia facuta comunicarea, cine a semnta pt primirea ei. Puteti sa cereti de la dosar sa vi se elibereze o copie legalizata de pe hotararea respectiva.
Se poate face o cerere si prin posta?
~ Conținut șters la cerere ~
Exista posibilitatea ca solutia sa fi fost redactata dar paratul sa nu fie instiintat? Sa nu ii fie trimisa solutia procesului?
Exista posibilitatea ca hotararea sa fi fost comunicata la o alta adresa, dintr-o eroare a instantei. Depinde unde ati ales sa va fie comunicata aceasta hotarare. In general dureaza foarte mult redactarea unei hotarari datorita faptului ca instantele sunt din ce in ce mai aglomerate. Orice s-ar fi intamplat, daca puteti sa faceti dovada ca nu v-a fost comunicata, termenul curge de la momentul comunicarii, momentul in care dumneavoastra ati luat la cunostinta oficial de aceasta hotarare.