Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... onorariu avocat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

onorariu avocat

buna ziua,
va rog sa-mi spuneti care este in general cuantumul onorariului unui avocat pentru un proces de partaj (implicata in partaj aprox suma de 80000Euro) si daca exista obligatia clientului de a achita intreg onorariul stabilit in luna in care s-a depus dosarul la judecatorie. In cazul meu dosarul a fost depus pe 06,06,2009, am achitat jumatate din onorariu , termenul a fost stabilit la 01,10,2009 si avocatul imi solicita plata restului de onorariu ca trebuie sa obtina nu stiu ce hartie...nu am inteles foarte bine...
Astept cu nerabdare un raspuns pentru a stii ce am de facut...

Va multumesc
Onorariul este negociabil si trebuie avute in vedere mai multe elemente.
Deci, de la caz la caz.
Daca aveti trecuta in contract data la care veti achita transa a doua, inseamna ca atunci trebuie sa o achitati.
nu am nici un contract...doar mi-a spus ca trebuie data la judecatorie nu stiu ce hartie (sau declarata plata) ca altfel nu se inregistreaza dosarul...sau ma rog...va dati seama ca nu ma pricep...
dl user, in momentul in care ati angajat acest avocat sa va reprezinte in instanta pt procesul de partaj, in mod normal trebuia sa incheiati un contract de reprezentare juridica.
iar in cuprinsul contractului, la onorariu se specifica daca plata acestuia se face integral, sau esalonat .
daca ati cazut de acord ca plata onorariului sa se faca la o anumita data, at avocatu va poate pretinde intreg onorariul .
daca ati stabilit ca veti plati onorariul in transe , at nu mai tb sa achitati si restul tot acum .

repet, depinde de cum ati stabilit dvs si avocatul ales .

iar cuantumul unui onorariu depinde de complexitatea fiecarui caz in parte si de regula, fiecare avocat percepe onorariile sale, deci este confidential acest lucru .
va multumesc..