Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate intrare in vigoare oug si norme metodologice
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

intrare in vigoare oug si norme metodologice

Salutare!
Ma omoara OUG 77/2009. Cand intra in vigoare, daca pe net apare in M Of 439/26.06.2009 iar pe hartie apare publicata abia luni, 29.06.2009? daca unele chestiuni din oug pot fi facute bine abia dupa ce apar normele metodologice, de ce astea apar in 30 de zile dupa oug? pana atunci, cum aplic eu ordonanta? sunt cateva chestiuni esentiale pe care sper sa le detalieze astia in normele metodologice, care cica vor apare in 30 de zile(adica maxim 31.07.09) - ex.: personal utilizat pe baze contractuale = ce fel de contracte? de munca, mandat, conventie civila, prestari servicii, exista pfa-uri in domeniul asta? pana la ce data va trebui majorat capitalul social? taxele pe slot machine, din art 29 alin 8, de cine sunt platite daca am un ctr de asociere in participatiune pt exploatarea lor iar eu nu sunt proprietar? plateste si proprietarul si/sau utilizatorul si/sau ambii?
va rog sa exprimati orice punct de vedere. multumesc!
Chair daca OUG 77/2009 a intrat in vigoare, ea nu este aplicabila decat in momentul aparitiei Normelor de aplicare.
Insa aplicarea se face pe data intrarii in vigoare a ordonantei
merci frumos!
dar in cuprinsul oug 77 avem neste termene. unele abateri vor fi infractiuni in 10 zile de la publicare iar normele metodologice vor fi emise in 30 de zile d ela publicare. si pana apar normele, eu cum aplic ordonanta?
vezi ca au aparut normele. citeste cu atentie termenele si vei intelege.