Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Permis de sedere membru de familie cetatean roman
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Permis de sedere membru de familie cetatean roman

Buna ziua ,
As dori sa sflu daca un * permis de sedere (in RO ), ca membru de familie cetatean roman * este eliberat de autoritatile romane in conformitate cu art. 10.1 al Directivei 2004/38/CE.

Informativas de pe site-ul
MAI - Inspectoratul General pt. Imigrari:
[ link extern ]
MAE:
[ link extern ]
legalmgm, utilizator
aici art 10 .1 din DIRECTIVA 2004/38/CE A PARLAMENTULUI EUROPEAN SI A CONSILIULUI din 29 aprilie 2004
Articolul 10
Eliberarea permiselor de sedere
(1) Dreptul de sedere al membrilor de familie ai unui cetatean al Uniunii care nu sunt resortisanti ai unui stat membru se confirma prin eliberarea unui document intitulat „Permis de sedere de membru de familie pentru un cetatean al Uniunii”, in termen de cel mult sase luni de la data la care acestia prezinta cererea. O confirmare a depunerii cererii pentru permisul de sedere se elibereaza imediat..

Ma intereseaza sa stiu daca * Permisul de sedere temporar ( valabil 5 ani ) al unui membru de familie cetatean roman , este conform cu art 1o.1 din directiva de mai sus .

Daca este conform art 10.1 , membrul de familie al cetateanului roman , ar trebui sa poata merge oriunde in EU cu sotul /sotia fara a avea nevoie de viza ..
Faza cu viza nu se aplica, intrucat aici intervine cetatenia.