avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul medical, refuz plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul medical, refuz plata

motive pentru care nu s-ar putea plati un concediu medical ..mi-ati putea mentiona ?
am avut 5 zile concediu..si managerul fabricii refuza sa mi-l ia in considerare pe faptul ca m-a vazut trecand cu masina.. este posibil asa ceva ?
Ultima modificare: Marți, 19 Mai 2015
ancamariarosca, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:05, 20 Mai 2015
1. Pentru neplata concediului medical de catre angajator , va puteti adresa Casei de asigurari de sanatate

Art. 47 OUG nr.158/2005
.....
(2) Constituie contraventii urmatoarele fapte, savarsite prin incalcarea obligaţiilor prevazute la art. 36 alin. (3):
a) refuzul nejustificat de plată a indemnizatiilor;
b) calculul şi plata eronata a indemnizatiilor;
c) eliberarea certificatelor de concedii medicale, cu nerespectarea prevederilor legale în vigoare.

Art. 48
Contraventiile prevazute la art. 47 se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 2.500 lei şi constituie venituri la Fondul naţional unic de asigurări sociale de sănătate.

Art. 49
Constatarea contraventiilor prevazute la art. 47 şi aplicarea amenzilor corespunzatoare se fac de către organele de control ale CNAS şi ale caselor de asigurări de sănătate.

2. De asemenea, pentru neplata concediilor medicale aveti posibilitatea de a actiona in instanta angajatorul, astfel incat acesta sa fie obligat la plata acestora.
Actiunea se va depune la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca si este scutita de plata taxelor judiciare.

3. Normele de aplicare ale OUG 158/2005 privind concediile medicale :
art.88 - În înţelesul prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, constituie refuzuri justificate la plata indemnizaţiilor următoarele situaţii:

a) nu se face dovada calităţii de asigurat pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate;
b) neîndeplinirea stagiului complet de cotizare, cu excepţiile prevăzute de lege;
c) necompletarea tuturor rubricilor din certificatul de concediu medical de către medicul care a eliberat/viz
at respectivul certificat;
d) neprezentarea certificatului de concediu medical în termenele prevăzute de lege;
e) acordarea retroactivă a certificatelor de concediu medical în afara situaţiilor prevăzute de lege;
f) certificate de concediu medical ce depăşesc duratele maxime prevăzute de prezentele norme;
g) amânarea plăţii ca urmare a sesizării comisiilor care efectuează controlul, de către angajatorul care constată eliberări nejustificate de certificate de concedii medicale;
g^1) refuzul persoanelor aflate in incapacitate temporara de munca de a se pune la dispozitia persoanelor abilitate, pentru efectuarea verificarii la adresa de resedinta;
h) alte situaţii similare temeinic fundamentate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata concedii medicale antonia_m09 antonia_m09 Buna ziua. Cum este bine stiut patronii incearca sa loveasca in salariati pentru faptul ca firma nu merge cum trebuie. Astfel sustin ca plata concediilor ... (vezi toată discuția)
Concediu medical Andileontin Andileontin Ce se intampla in cazul in care ordonatorul principal de credite nu doreste sa vizeze certificatul de concediu medical?am avut 5 zile de cm si este inregistrat ... (vezi toată discuția)
Concediu medical madalina_91 madalina_91 Buna ziua! Am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv si sper ca ma puteti ajuta. Pana in urma cu 3 saptamani am lucrat timp de 2 ani la o ... (vezi toată discuția)