Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Cum dovedesc ca un avocat este fals?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Cum dovedesc ca un avocat este fals?

ce se poate face in cazul in care avocatul cu care am incheiat un contract de asitenta juridical pt a ma reprezenta in instant nu apare pe tabloul avocatilor?
este un avocat fals?
ma pot adresa UNBR sau direct Parchetului cu o plangere penala?
Cum arata un avocat "fals" ?

Nu a prezentat o legitimatie-card de avocat ?
Nu scria pe ea numele, baroul unde este inscris, data intrarii in avocatura ?

Solicitati informati in scris de la baroul respectiv sau de la UNBR.

Dar mai inainte de toate, discutati cu avocatul in cauza.
solicitati informatii la Baroul de avocati . verificati intai , iar ulterior daca persoana in cauza chiar nu este avocat de profesie faceti plangere la Barou si chiar plangere penala.
dar trebuie sa fiti sigur ca persoana in cauza nu este avocat de profesie .
indicat ar fi sa-l intrebati pe avocatul cu care ati incheiat contractul de asistenta juridica , mai multe detalii .. este obligat sa va lamureasca , atata timp cat intre dvs si dumnealui s-a incheiat un contract de asistenta juridica .
o carte de vizita ati cerut ? cum l-ati contactat ? vi l-a recomandat cineva?

este posibil sa nu figureze in tabloul avocatilor din Bucuresti , intrucat este un avocat din provincie ..
Pe contractul de asistenta juridica nu scrie baroul din care face parte si alte date de identificare?
Lamuriti vorbind cu avocatul.
Poate face parte din baroul altui judet.

Sunt avocati din Baroul Galati care profeseaza in Bucuresti, spre exemplu.