Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copil

Buna seara
Am si eu o problema majora
In urma cu ceva timp am cunoscut o fata cu care am avut o relatie de vreo cativa ani.
In urma acestei relatii a aparut o minune de fetita.
Copilul a crescut bine si se bucura toata lumea de el(acum are deja aproape 6 anisori)
Am stat o perioada la parintii mei acasa deoarece eram mai aproape de Bucuresti apoi ne-am mutat si la parintii ei pentru ca asa a voit ea spunand ca nu se intelege cu familia mea.
Totul a fost bine pana in momentul in care am aflat ca mama copilului meu si viitoarea mea sotie se ocupa cu vrajitoria impreuna cu mama sa.....ţinta directa fiind eu!!!
Nici acum nu inteleg de ce a ajuns sa faca asta deoarece eram in totalitate al ei...
Din acel moment m-am despartit de ea .....
Fetita am vazut-o foarte rar.....cam de 2-3 ori pe an.....deoarece nu vroia sa mi-o dea!!!
In urma cu ceva timp mama fetitei mele a cunoscut un baiat cu care m-am inteles extraordinar la inceputul relatiei lor......cu el vorbeam cand vroiam sa iau fetita pe la mine cateva zile....iar el tot timpul imi spunea ca ma va ajuta mereu sa imi vad fetita deoarece si el a crescut fara tata si stie cum este!!!
Dar ea a ramas insarcinata ,s-au logodit si brusc imediat dupa logodna lor au luat hotararea ca sa nu mai imi dea niciodata fetita motivand ca de fiecare data cand iau fetita pe la mine se intoarce acasa rascolita si schimbata!!!
Mentionez ca ultima oara cand am vazut fetita a fost la inceputul anului.
Va rog din tot sufletul meu ajutati-ma cu sfaturi.....
Imi iubesc mult fetita,mereu ma gandesc la ea,ma uit la fotografiile ei si ma bufneste plansul.
Spuneti-mi va rog,ce pot face pe cale legala!!!
Va multumesc

danutz_ldm, utilizator
Sunteti un tatic tare sufletist si m-a impresionat ceea ce ati scris aici.
Aveti posibilitatea sa formulati o actiune pe calea careia sa solicitati :
-stabilirea locuintei minorei la mama sau la dvs. - depinde ce doriti dvs. si bineinteles si ce probe aveti ,
-ca exercitarea autoritatii parintesti sa apartina ambilor parinti ,
-stabilirea unui program de vizita al minorei in situatia in care mergeti pe varianta stabilirii locuintei acesteia la mama si
- stabilirea unei pensii de intretinere fie in sarcina mamei sau a dvs. dupa cum solicitati stabilirea locuintei minorei la dvs. sau la mama.
Pentru ca obtinerea unei hotarari definitive este de durata , iar dvs. nu ati vazut fetita de la inceputul anului, as formula in paralel o ordonanta presedintiala pe alea careia as solicita stabilirea unui program de vizita pana la ramanerea definitiva a hotararii pe fond ( a celeilalte actiuni).
Nu pot sa va urez decat mult noroc in demersurile dvs:luck:
Va multumesc din suflet pentru sfatul dumneavoastra
Sper ca bunul Dumnezeu sa faca dreptate...
In cazul in care mai am nevoie,pot apela la sfaturile dvs?
O seara buna va doresc
Daca mai aveti nevoie de indrumari, scrieti aici si o sa va ajutam.
Multumesc, seara linistita!:bow:
MARTA SIMONA PETRE, Avocat