Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita, fara sa primesc vreo amenda si fara ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita, fara sa primesc vreo amenda si fara sa fiu citat de vreo instanta.

Cand m-am dus sa platesc impozitul la masina, casiera mi-a spus ca am si 2 amenzi ptr. rovigneta, din 2011. Ne stiind despre ce este vorba, am spus ca nu am primit nimic acasa, asa ca nu am de ce sa platesc asa ceva. Dupa un timp, am spus ca daca am amenda, tot va trebui sa o platesc si m-am dus si am platit-o. Dupa cateva zile, am primit acasa o scrisoare din care rezulta una din amenzi(atunci am vazut-o prima data - macar daca o primeam, ma duceam si plateam jumatate in 48 ore)...deci ar trebui sa o primesc si pe a doua??? Acum, n-ar fi fost o problema, ca oricum le-am platit dar vad mai departe ca am fost judecat, fara sa fi fost vreodata citat si chiar executat la banca inainte de a primi aceasta scrisoare. M-am dus la Circa Financiara de unde am scos documentul ca nu am nici o datorie catre nimeni si apoi la banca sa le predau. A doua zi, ma suna cei de la banca si imi solicita sa aduc o instintare de la executor, ca nu am datorii????? Acum o luna a iesit legea prin care se anuleaza toate aceste amenzi care vin sub aceasta forma(adica nu vin), acum sa ma trezesc executat, fara cunostiinta si cu banii achitati. Va rog sa ma indrumati cum sa procedez pentru anularea amenzilor, recuperarea banilor si stingerea fata de acel executor si banca? Multumesc anticipat?
dumneavoastra ati platit amenda la Financiar, executorul a facut demersurile pentru plata despagubirii adica a contravalorii Rov. pe un an + executarea. stiu ca la mine cama asa ceva a fost adica ~28euro taxa 350ron executarea 250lei amenda.
IONICA VADUVA, utilizator