Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plangere impotriva sotului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plangere impotriva sotului

buna ziua!
mi-e tare greu sa scriu cele ce urmeaza,dar am mare nevoie de un sfat si din cele vazute pe forum sper sa ma poata ajuta si pe mine cineva....
problema mea este foarte complicata,dar pe scurt; sotul meu de 5 luni ne-a parasit(pe mine si baietelul nostru de 2 ani si 8 luni) pt a sasea oara in decurs de 3 ani de casnicie...motivul/nu poate fara mamica...
imi da lunar bani pt copil,atat cat considera el,dar problema este ca nu vrea sa intenteze actiune de divort,si motiveaza ca are aceleasi drepturi asupra copilului ca si mine;eu locuiesc impreuna cu parintii mei,ei ma ajuta cu copilul
sotul meu este un om vulgar in limbaj si violent:se enerveaza din orice si tipa oriunde s-ar afle,indiferent ca este si copilul de fata;ba ma si jigneste si nu ne lasa in pace;
as dori sa stiu cum si unde pot apela pt. a-l opri sa ne deranjeze tot timpul,adica sa i se dea un program in care are voie sa vada copilul,asta 1 si 2 sa nu mai fiu nevoita sa-i suport jignirile;mentionez ca nu ii dau copilul sa fie singur cu el pt ca nu este responsabil:anul acesta de 3 ori am fost internata cu baietelul pt bronsita acuta...ar fi multe de spus,dar cred ca m-ati inteles;eu vreau binele copilului,mai presus de orice.va multumesc si va doresc sa va apere bunul dumnezeu de asa oameni;el se crede grozav pt ca e politai si a facut facultatea de drept spiru haret,dar eu il am pe bunul dumnezeu si cer dreptate cu toata durerea din suflet
Puteti cere pe calea ordonantei presedintiale evacuarea sotului turbulent din domiciliu-aratand motivele principale pentru care cereti acest lucru.
Daca situatia este atit de grava , atunci solutia ar fi divortul,pe care sa-l promovati dvs. ( se pare ca motive sunt, puteti sa cereti divort din culpa exclusiva a sotului, parasirea domiciliul comun ,mai ales ca nu e prima data) sa solicitati incredintarea copilului catre dvs., cu obligarea tatalui la plata pensiei de intretinere si cu stabilirea unui program de vizitare . Nu puteti insa pretinde ca tatal sa nu pastreze legatura cu copilul ( decit in stiuatii extreme in care se poate dovedi ca sanatatea fizica si/sau psihica ii este pusa in primejdie ). Dar pe baza programului de vizitare pe care il va stabili instanta, nu veti mai fi in situatia de a fi deranjati oricand.
pt violenta ii putei face plangere penala la politie. de asemenea puteti sa va scoateti certificat medico-legal .

am inteles ca dansul nu doreste sa divorteze, si de ce ar face-o din moment ce dvs va complaceti in aceasta situatie ??
nu doreste dansuol sa divorteze, dar dvs va place aceasta situatie ?

daca va hotarati sa inaintati actiune de divort , puteti solicita si incredintarea minorului si stabilirea unui program de vizitare .
avand in vedere varsta copilului, acesta fara nici un dubiu va va fi dvs incredintat de catre instanta .

dar daca nu doriti sa divortati nu prea aveti cum sa-i interziceti sa-si vada copilul . are aceleasi drepturi ca si dvs . ,
iar faptul ca nu mai sunt relatiile f bune intre dvs ca si soti, nu presupune neaparat ca nu este un parinte bun .
deci nu ar fii un motiv de ingradire a drepturilor sale parintesti .
Dumneavoastra trebuie sa hotarati ce faceti cu viata dumneavoastra. Dar nu va sfatuiesc sa traiti alaturi de un sot violent....acest fapt poate dauna dezvoltarii psihice a copilului.
Si mai ales ca ii aveti alaturi pe parintii dumneavoastra...va puteti descurca.
Situatia dv – din pacate – este una... obisnuita in ultimul timp.
Daca locuinta este a parintilor dv acestia ii pot opri accesul. Daca sotul vrea sa aiba grija de copil – sa dovedeasca faptul ca e tata – inceteaza scandalul sau cere in instanta divortul si program de vizita (sa isi intalneasca baietelul).
Daca el nu vrea divort, dar se simte mai bine langa mama lui, atunci ar trebui sa introduceti dv cerere de divort si sa il ”acuzati” si pt parasirea domiciliului conjugal...

Totusi, avand in vedere ca nu sunteti casatoriti de prea mult timp, cred ca ar trebui sa apelati ori la un mediator, ori la un psiholog, ori sa incercati o discutie privind sensul casatoriei pe care – banuiesc – ati incheiat-o din dragoste.

Despre barbati se spune ca raman vesnic copii! Si se mai spune ca isi iau, de regula, sotii care seamana cu mama lor... ”Speculati” aceasta... vorba! :)
Va doresc sa reusiti in a pastra familia unita!