avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere impotriva solutiei procurorului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere impotriva solutiei procurorului

Buna ziua.
Dacă primesc de la procurorul de caz N U P, la o plingere penală pentru fals in declaratii, unde trebuie să mă adresez şi în ce termen ?
Solutile de netrimitere in judecata si neurmarire sunt clasare si renuntarea la urmarire penala.
În cazul acestor soluţii, plângerea se face în termen de 20 de zile de la comunicarea copiei actului prin care s-a dispus soluţia, la procurorul ierarhic superior.
Multumesc mult.
Dar se poate da NUP de catre procuror, fara ca politia judiciara sa audieze reclamantul-partea vatamata?
Domnule, nu intelegeti ca nu se mai dispune NUP, dvs nu cititi ce v-am raspuns?
Conf. CPP urmarirea penala incepe in rem.
Mergeti la organul de urmarire sa verificati stadiul urmaririi penale si solicitati sa fiti audiat.
Ultima modificare: Joi, 21 Mai 2015
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Daca am mai multe plingeri anterioare la politie, in legatura cu aceasta fapta care au fost clasate iar acum am facut plingere penala sub alta forma la Pachet, vor sesiza organele de cercetare acest lucru, adica se vede in baza lor de date ?
Este posibil sa primiti chiar o amenda judiciara pentru abuz de drept, constând în exercitarea cu rea-credinţă a drepturilor procesuale.

Alte discuții în legătură

Propunere solutie procedurala? carasclaudiu carasclaudiu Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti ce semnifica urmatoarea fraza scrisa de catre organul de cercetare penala:\\" va facem cunoscut faptul ca dosarulpenal ... (vezi toată discuția)
Ordonanta nup-s-a procedat corect? Just-drept Just-drept Vecinul meu a depus plangere penala, a descris cauza si a pus intrebari. Politia a efectuat cercetari, apoi a intocmit un referat cu propunere de ... (vezi toată discuția)
Plangere penala piatravasile piatravasile Buna seara. As dori sa stiu care sunt pasii care se fac dupa ce a fost depusa o plangere penala? (vezi toată discuția)