Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cod fiscal TVA pentru firma din comunitate
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cod fiscal TVA pentru firma din comunitate

Buna ziua,
O societate din Ungaria, care efectueaza comert online la distanta cum poate sa se inregistreze pentru scopuri de TVA in Romania fara sa desemneze un reprezentant fiscal.
Multumesc pentru raspuns.
Fiind cu sediul social in Ungaria si neavand nici reprezentant fiscal in Romania, pe cine sa inregistreze aici ?
Acesta ar fi întrebarea, cum poate, deoarece este obligatoriu să scoată cod fiscal în scopuri de TVA şi să plătească către trezorerie TVA-ul incasat după vânzările en-detail livrate în România. La fel şi în Slovacia, şi oriune în marele UE. Doar că în Slovacia nu este o problemă ca la noi, au primit cod fiscal în doar câteva zile, după ce au depus cererea.

Scrie aşa:
ART. 153 Înregistrarea persoanelor impozabile în scopuri de TVA
(8) În cazul în care o persoană este obligată să se înregistreze în scopuri de TVA, în conformitate cu prevederile alin. (1) lit. b), alin. (2), (4) sau (5), și nu solicită înregistrarea, organele fiscale competente vor înregistra persoana respectivă din oficiu.
Aniko2015, utilizator