Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune- acte de acceptare tacita?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune- acte de acceptare tacita?

Imi cer scuze pentru eventuala repetitie: cheltuielile de inmormantare (facturi/ajutorul de deces ridicat de la Casa de Pensii) se considera acceptare tacita ? Care este termenul de acceptare / renuntare : un an sau 6 luni ? Multumesc !
Potrivit art. 1103 alin. 1 din Codul civil, dreptul de opţiune succesorală se exercită în termen de un an de la data deschiderii moştenirii, adica de la data decesului lui de cuius (defunctului).
Termenul de opţiune mai sus menţionat (de un an) curge:
a) de la data naşterii celui chemat la moştenire, dacă naşterea s-a produs după deschiderea moştenirii;
b) de la data înregistrării morţii în registrul de stare civilă, dacă înregistrarea se face în temeiul unei hotărâri judecătoreşti de declarare a morţii celui care iasă moştenirea, afară numai dacă succesibilul a cunoscut faptul morţii sau hotărârea de declarare a morţii la o dată anterioară, caz în care termenul curge de la această din urmă dată;
c) de la data la care legatarul a cunoscut sau trebuia să cunoască legatul său, dacă testamentul cuprinzând acest legat este descoperit după deschiderea moştenirii;
d) de la data la care succesibilul a cunoscut sau trebuia să cunoască legătura de rudenie pe care se întemeiază vocaţia sa la moştenire, dacă această dată este ulterioară deschiderii moştenirii.

Neexprimarea opţiunii succesorale, în sensul acceptării sau renunţării la moştenirea lui de cuius (a defunctului), în termenul de un an stabilit de lege, este considerată renunţare la moştenire cu toate consecinţele juridice decurgând din aceasta.

Daca ati platit cheltuielile de inmormantare inseamna ca ati cunoscut faptul ca antecesorul Dvs.a decedat la o anumita data. De la acea data curge termenul de 1 an.
legalmgm, utilizator
Multumesc, asta inseamna ca , mostenitorii, trebuie sa faca optiunea (notariala) in termenul de 1 an.?!
Nu este clar articolul din NCC ?