Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit Prima casa
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit Prima casa

Buna ziua. Numele meu este Daniel si de cateva luni ma confrunt cu o problema. Pentru a ajunge la intrebare va rog sa-mi permiteti sa expun situatia de fapt. In anul 2014 am contractat un imprumut , pentru acizitionarea unei locuinte prin programul "Prima casa". Am incheiat contractul, am intrat in posesia acestuia fara insa a-l studia detali. Am primit graficul de rambursare si cateva luni totul a fost perfect. In desfasurator apare rata , dobanda si comisioane. De cateva luni platesc rata aferenta conform s.m.s-ului primit pe telefon, inainte cu cateva zile de scadenta ratei.
Surprinzator dupa plata primesc alt s.m.s. ca mai am de achitat 5, 10...(sume modice) aferente creditului. Am fost de mai multe ori la banca explicandu-le situatia jenanta in care sunt pus facand mai multe drumuri la banca pentru nimicuri. Am intrebat de unde provine restanta respectiva,( mentionez faptul ca platesc tot timpul cu cativa lei in plus pentru a rotunji suma mentionata in s.m.s), si nu am primit decat raspunsurifara nicio noima. Ba ca e a asigurarea , ba ca e un comision etec. Asigurarea o platersc anual deci se exclude asta. Am un serviciu care ma solicita destul de mult, fac naveta saptamanal la 300 de km , si nu am timp de prostiile lor. Acum am studiat contractul de unde rezulta urmatoarele taxe si comisioane:
- comision de gestiune pentru acordarea si administrarea garantiei FNGCIMM de 0,49 % pe an, calculat la soldul garantiei statului;
- taxa de gestiune lunara de 0,17 % / luna aplicat la soldul creditului care se percepe in aceeasi zi de plata a ratei si dobanzii.
In perioada imediat urmatoare vreau sa fac o adresa in scris directorului sucursalei municipiului in care voi prezenta situatia , voi solicita un raspuns in scris si acum ajungem la intrebare.
Comisioanele percepute si taxele sunt cele legale, sau sunt si altele impuse voit de banca?
Multumesc anticipat , astept un raspuns, eventual si sugestii care sa ma ajute la redactarea adresei pentru conducerea bancii. Cu deosebit respect Daniel.
Daniel1971 a scris:

am intrat in posesia acestuia fara insa a-l studia detali. (..) Acum am studiat contractul

Nu trebuie sa facem morala dar un contract se studiaza in detaliu inainte de a semna.

Atata timp cat contractul este semnat se considera ca toate clauzele inclusiv cele privind comisioanele au fost negociate, intelese si insusite de catre parti.
Pe considerentul ca o clauza este abuziva se poate intelege ca si alte clauze sunt abuzive.
Comisionul FNGCIMM nu este ilegal avand in vedere ca Fondul garanteaza imprumutul.
Comisionul de administrare, nici acesta nu ar putea fi considerat abuziv din moment ce exista angajati al bancii care urmaresc si gestioneaza contul creditului.
Angajatii bancilor trebuie sa fie si ei platiti de undeva, din dobanzi, din comisioane.
Solicitati lamuriri bancii sa clarifice motivele existentei comisioanelor respective.

Catre
Subsemnatull.....domiciliat.....identificat cu Ci.......beneficiar al contractului de credit nr..... va rog sa aveti amabilitatea sa motivati impunerea urmatoarelor comisioane si taxe:
- com. FNGCiMM
- tx administrare

Cu stima,

XXX
Data

Dlui Director al Bancii XXX sucursala YYYY

Multumesc frumos. Modelul de forma al adresei il stiam si eu. Ma refeream la fondul problemei. Atat timp cat nu au nimic de ascuns le treceau adunate toate in sms. Exemplu:rata +dobanda+comisioane=456,24 de achitat aferent creditului dvs. Platesc 457 si ulterior primesc mesaj ca mai am de platit 11,56 aferent creditului. Vi se pare corect, sau e ceva la mijloc?!
Dumneavoastra probabil studiati contractele inainte de a le semna. Nu cred ca noi, muritorii de rand, suntem in pozitia de a negocia cu bancile ceea ce ne duce la sintagma: "Stii dar la ce-ti foloseste ca stii!" Noi nu suntem politicieni pentru a fi privilegiati.. Cu respect, Daniel.
Daniel1971, utilizator
Tot in calitate de muritor de rand m-am "legat" pentru 30 de ani, tot un credit PC.

Banca iti impune niste cerinte de eligibilitate si niste clauze.
Daca nu le indeplinesti pe ambele nu primesti creditul, nu te obliga nimeni sa accepti clauzele.

Inca nu am auzit pana in prezent ca vreo banca sa tortureze vreun solicitant sa semneze contractul in conditiile impuse de ea!:)

Acum va spun si "adevarul", nici eu nu am citit in detaliu contractul si nici nu vreau sa il citesc pana nu voi termina creditul (o sa il citesc dupa ce voi iesi la pensie si voi avea suficient timp!). Am vrut doar sa fac pe moralistul!:rolleyes:
In schimb alte documente le citesc cu atentie inainte de a le semna.
De exemplu, promisiunea de vanzare/cumparare bilaterala. Am citit-o si rascitit-o iar cand nu am inteles anumite conditii m-am dus cu ea la un avocat. Am platit si am indepartat astfel eventuale probleme care ar fi aparut daca nu se incheia tranzactia.

Mi-am pus doua intrebari simple. Vreau casa sau nu? Ma poate credita altcineva in conditii mai bune sau nu? La prima intrebare raspunsul a fost afirmativ iar la a doua negativ.
Apoi a venit si a treia intrebare la fel de simpla. Accept conditiile bancii sau nu?
Iar raspunsul a fost la simplu. Da.
Restul sunt probleme care suplimenteaza inutil stresul achitarii ratelor la termen!;)

Cereti lamuriri bancii si apoi daca aveti neclaritati le mai cereti pana va lamuriti.

Adică, vreau credit ieftin? Vreau. Vreau să plătesc un comision ( Atenție,către FNGCIMM, nu către Bancă ) ca să plătesc ieftin creditul? Nuuuuuuuuuuuu, banca face abuzuri, clar.

Am văzut pe net că un avocat (care apare în fiecare seară la televizor ca să caute clienți și care spune multe lucruri, dar majoritatea pe lângă lege) se lăuda ca a câștigat un dosar pe clauze abuzive pe un contract Prima casă.
Poate vă ajută și pe dvs. Intră și pe aici acel avocat, ca să facă marketing.

Sentința cu care se laudă e încă nedefinitivă, dar cine știe?!