Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imprumut drepturi de autor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imprumut drepturi de autor

buna ziua,

am un bar unde vreau sa fac concerte, au venit baietii de la UCMR-ADA si mi-au cerut o taxa, am platit-o.
dar am pus intrebarea daca sunt acoperit si cu concertele, au raspuns ca nu, ca in acest caz trebuie sa platesc cca 8.9% din bilete si nu stiu ce procent din vanzari catre ei (minim fiind 1030 ron, maxim parca 3000 ron).
apoi stand de vorba cu un prieten dintr-o trupa mi-a spus ca as putea face un contract de imprumut/cedare temporara a drepturilor de autor si ca in acest caz daca formatia respectiva ar semna eu nu as mai fii nevoit sa platesc acea taxa pe concert catre UCMR-ADA.
este posibil asa ceva ?

va multumesc anticipat.
catalin popescu
Da se poate face si chiar se face un contract de cesiune a drepturilor de autor pentru trupeele respective, pe o perioada determinata in schimbul unei. sumei.

Ca sa evitati plata la UCMR-ADA ar trebui sa nu vindeti bilete la concertele respective ci toata suma pe care intentionati sa o incasatai din bilete pentru trupa sa o includeti in alte servicii si sa o treceti in contractul de cesiune de creanta
un model de contract astfel pot gasi pe vreundeva ? daca da .. poate ma ajutati cu un link, va rog

deci vand bilete dar le emit ca niste bonuri fiscale sau chitante pentru servicii, etc. si acea suma pe care o incasez sa o directionez catre trupa respectiva amintind de ea in contractul de cesiune de creanta ...

am inteles bine

va multumesc