avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichete de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichete de masa

Buna ziua,

Spuneti-mi, va rog, daca angajatorul are o luna pierdere mai poate da tichete de masa?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 13:49, 1 Iulie 2009
pierdere la ce? tichetele de masa sunt "facultative", daca vrea le da, daca nu, nu.Nu are nici o legatura una cu alta.
Firma are pierdere in luna respectiva. Stiam ca legea referitoare la acordarea tichetelor de masa spune ca firma poate acorda tichete doar daca e pe profit.
Si am nevoie sa stiu daca intr-o luna firma are pierdere, poate da tichete?

Multumesc!
Nu are nici o legatura.
Angajatorul are dreptul de a alege sa acorde sau nu tichete de masa. Nu are nici o legatura cu pierderile sau castigurile din vreo luna.
Angajatorul, in functie de vointa lui si de calculele facute, acorda sau tichete.
Multumesc.:)
Important este sa nu existe datorii la bugetul de stat>Nu are legatura cu pierderea din luna respectiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tichete cadou/tichete vacanta simomagda simomagda Va solicit ajutorul pentru urmatoarele situatii : Valoarea tichetelor cadou este neimpozabila (150 lei) pentru fiecare ocazie cu care se acorda sau anual ... (vezi toată discuția)
Acordare tichete de masa miha2766 miha2766 Va rog sa imi spuneti daca o societate comerciala mai poate sa acorde tichete de masa daca este pe pierdere fiscala. Ce conditii trebuie sa indeplineasca o SC ... (vezi toată discuția)
Functia de baza danabode danabode Buna Am o nelamurire in ceea ce priveste functia de baza. Sunt angajata la o societate comerciala cu un sfert de norma(2 ore pe zi), unde am un salariu ... (vezi toată discuția)