Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichete de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichete de masa

Buna ziua,

Spuneti-mi, va rog, daca angajatorul are o luna pierdere mai poate da tichete de masa?

Multumesc!
pierdere la ce? tichetele de masa sunt "facultative", daca vrea le da, daca nu, nu.Nu are nici o legatura una cu alta.
Firma are pierdere in luna respectiva. Stiam ca legea referitoare la acordarea tichetelor de masa spune ca firma poate acorda tichete doar daca e pe profit.
Si am nevoie sa stiu daca intr-o luna firma are pierdere, poate da tichete?

Multumesc!
Nu are nici o legatura.
Angajatorul are dreptul de a alege sa acorde sau nu tichete de masa. Nu are nici o legatura cu pierderile sau castigurile din vreo luna.
Angajatorul, in functie de vointa lui si de calculele facute, acorda sau tichete.
Multumesc.:)
Important este sa nu existe datorii la bugetul de stat>Nu are legatura cu pierderea din luna respectiva.