Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament lasat de bunica care este inca in viata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament lasat de bunica care este inca in viata

Buna ziua, ma numesc Alexandru Andrei , zilele trecute am primit varsta de 18 ani, iar bunica din partea tatalui mi-a lasat testament pe un teren cu 2 case pe el. Bunica mea a fost casatorita si a facut 3 copii cu bunicu, 2 fete si un baiat. Dupa un timp a divortat de bunicu meu si a facut succesiunea la tot pamantu. Toti cei 3 copii au dat semnatura pentru bunica mea ca sa ramana ea singura proprietara, iar in 2003 tatal meu a murit... Ea mi-a lasat testament in care este mentionat ca: "dupa moartea ei lasa acel pamant cu cele 2 case nepotului din fiu Alexandru Andrei ......."
Intrebarea este daca poate interveni dupa moartea ei cineva sa darame acel testament , mentionand ca o fata de a ei mai are un baiat...si dupa moartea ei mai trebuie facuta succesiunea daca mi-a lasat testament???
Orice act poate fi "daramat", testament, donatie, contract de vanzare/cumparare, etc. de catre persoane care au calitatea de mostenitori legali.
adica chiar daca a fost facut la un birou notarial poate intervenii varul meu sau una dintre matusile mele peste mine??
[ link extern ]
Testamentul poate fi atacat de catre mostenitorii rezervatari.