avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1778 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire prin testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire prin testament

Salutare, Ma numesc Andrei si am 18 ani, bunica mea mi-a lasat un testament pe o casa si un teren care trebuia sa ii revina tatalui meu. Ea mai are 2 fete dintre care una are un fiu, si as dori sa stiu daca fetele ei sau varu meu poate sa darame acel testament. Mentionez ca in testament este specificat "Ii las..... nepotului meu din fiu ...." Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Andrey05 , utilizator 19:29, 15 Mai 2015
E facut la notar testamentul?
da testamentul a fost facut la un birou notarial.
Ultima modificare: Vineri, 15 Mai 2015
Andrey05, utilizator
Daca va da cineva in judecata si va angajati avocat eu zic ca veti castiga procesul.;)
Am inteles, dar o metoda ce imi recomandati? mentionez ca bunica este in viata. se poate face alt act sau ceva de genu?
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament lasat de bunica care este inca in viata Andrey05 Andrey05 Buna ziua, ma numesc Alexandru Andrei , zilele trecute am primit varsta de 18 ani, iar bunica din partea tatalui mi-a lasat testament pe un teren cu 2 case pe ... (vezi toată discuția)
Mostenire Ady00pk Ady00pk As dori sa stiu care e cea mai buna si simpla metoda prin care un om ar putea lasa o proprietate unui minor in varsta de 16 ani? Se poate face testament daca ... (vezi toată discuția)
Testament copii si nepoti anicoleta2015 anicoleta2015 Este vorba de 4 frati, trei dintre ei au cate un copil (3 nepoti). Parintii sunt in viata si vor sa faca testament astfel: 4 parti egale de mostenire sa ... (vezi toată discuția)