Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM perioada determinata.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM perioada determinata.

Cineva este angajat pentru o perioada determinata pe postul unei persoane care are contractul de munca suspendat.In contract nu se precizeaza perioada de angajare ci doar ,,pana la expirarea perioadei de suspendare" Si dupa 2o de zile persoana titulara revine la serviciu,iar CIM al celeilalte persoane inceteaza. Aceasta se simte prejudiciata. Ce poate face? Multumesc.
1. In cazul in care CIM a fost incheiat ,,pana la expirarea perioadei de suspendare" a CIM a titularului postului persoana angajata pe perioada determinata nu are motive pentru a contesta incetarea CIM.

2. Cand a semnat CIM stia ca este angajata ,,pana la expirarea perioadei de suspendare" a CIM al persoanei titulare pe post.
@ seneca399

Nu poate face nimic.

Potrivit art.84 alin.2 C.mun., in cazul in care contractul individual de munca pe durata determinata este incheiat pentru a inlocui un salariat al carui contract individual de munca este suspendat, durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular.