Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 69/2015
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 69/2015

care este forma actualizata a legii 118/90 si modificarile ei care au fost promolgate cu legea 69/2015?
DECRET-LEGE nr. 118 din 30 martie 1990 il gasiti aici (actualizat 2015):
[ link extern ]

Legea 69/2015 pentru modificarea Decretului-Lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu incepere de la 6 martie 1945, precum si celor deportate in strainatate ori constituite in prizonieri

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 229 din 3 aprilie 2015

Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

Art. I
Decretul-Lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu incepere de la 6 martie 1945, precum si celor deportate in strainatate ori constituite in prizonieri, republicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 631 din 23 septembrie 2009, cu completarile ulterioare, se modifica dupa cum urmeaza:

1. La articolul 4, alineatele (1) si (2) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:

"Art. 4
(1) Persoanele care s-au aflat in situatiile prevazute la art. 1 alin. (1) lit. a), b) si e) si alin. (2) au dreptul la o indemnizatie lunara de 400 lei pentru fiecare an de detentie, stramutare in alte localitati, deportare in strainatate sau prizonierat, indiferent daca sunt sau nu sunt pensionate.
(2) Persoanele care s-au aflat in una dintre situatiile prevazute la art. 1 alin. (1) lit. c) si d) au dreptul la o indemnizatie lunara de 200 lei pentru fiecare an de internare abuziva in spitalele de psihiatrie sau de domiciliu obligatoriu, indiferent daca sunt sau nu sunt pensionate."

2. La articolul 5, alineatele (1) si (3) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
"Art. 5
(1) Sotul/sotia celui decedat, din categoria celor disparuti sau exterminati in timpul detentiei, internati abuziv in spitale de psihiatrie, deportati, prizonieri sau carora li s-a stabilit domiciliu obligatoriu, are dreptul la o indemnizatie lunara de 400 lei neimpozabila, daca ulterior nu s-a recasatorit.
(3) Aceasta indemnizatie se poate cumula cu orice pensie."

Art. II
Prezenta lege intra in vigoare la data de 1 iulie 2015. Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (2) din Constitutia Romaniei, republicata.
Cornel Vasile, Consilier juridic