Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 69/2015 si Legea nr. 189/2000
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 69/2015 si Legea nr. 189/2000

Buna ziua,
Sunt beneficiara legii 189 /2000 si doresc sa știu dacă beneficiez de legea 69 /2015 . Multumesc foarte mult.
Decretul -Lege nr.118/1990, modificat prin Legea 69/2015:
Art. 4
(1) Persoanele care s-au aflat in situatiile prevazute la art. 1 alin. (1) lit. a), b) si e) si alin. (2) au dreptul la o indemnizatie lunara de 400 lei pentru fiecare an de detentie, stramutare in alte localitati, deportare in strainatate sau prizonierat, indiferent daca sunt sau nu sunt pensionate.
(2) Persoanele care s-au aflat in una dintre situatiile prevazute la art. 1 alin. (1) lit. c) si d) au dreptul la o indemnizatie lunara de 200 lei pentru fiecare an de internare abuziva in spitalele de psihiatrie sau de domiciliu obligatoriu, indiferent daca sunt sau nu sunt pensionate.

Art. 5
(1) Sotul/sotia celui decedat, din categoria celor disparuti sau exterminati in timpul detentiei, internati abuziv in spitale de psihiatrie, deportati, prizonieri sau carora li s-a stabilit domiciliu obligatoriu, are dreptul la o indemnizatie lunara de 400 lei neimpozabila, daca ulterior nu s-a recasatorit.
(3) Aceasta indemnizatie se poate cumula cu orice pensie.

Daca va incadrati in textele modificate, atunci beneficiati de aceste drepturi continute in prevederile legale.
~ Conținut șters la cerere ~
In primul rand, ar trebui sa detaliati dvs problema - despre care drepturi ar fi vorba in Legea 69/2015 ? - .
Legea nr.69/2015 modifica doar doua articole din lege.
Răspunsul la întrebările dvs. este "nu".

Legea nr. 69/2015 a modificat Decretul-Legea nr. 118/1990, act care, în prezent, prevede drepturi pentru persoanele care au fost persecutate politic după data de 6 martie 1945. Prin Legea nr. 189/2000 se acordă drepturi persoanelor care au avut de suferit persecuţii din motive etnice în perioada 6 septembrie 1940 - 6 martie 1945. Prin urmare, Legea nr. 69/2015 nu are cum să se refere la beneficiarii Legii nr. 189/2000.