Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Actiune pentru modificarea (rectificarea) titlului de ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Actiune pentru modificarea (rectificarea) titlului de proprietate

Buna ziua,

De curand mama a deschis o actiune in instanta pentru modificarea (rectificarea) titlului de proprietate in care titular este bunicul (decedat) si mostenitori copiii lui (a mai ramas in viata doar mama). De fapt, au demarat succesiunea insa la verificarea titlului cu aceasta ocazie, s-a constatat ca doua suprafete de teren (una intravilan si alta extravilan) nu apar in titlu pe pozitiile in care au fost pusi in posesie in 1991 , ci in alta tarla si parcela (unde nu au fost pusi in posesie). Suprafata totala este OK dar pozitiile din titlu nu corespund cu cele corecte, reale de pe teren. Fac mentiunea ca a fost posibil ca aceasta neregula sa dureze atatia ani intrucat titlul nu este insotit de o harta cadastrala , cu amplasamentul fizic al tarlalelor si parcelelor respective. Nimic, doar un numar de tarla si un numar de parcela care pot fi localizate oriunde, nici macar o denumire populara a locului. Deci foarte greu de identificat care pozitii sunt corecte si care nu. Am depus cererea in instanta si am primit o adresa de la judecatorie in care imi cere sa depun niste documente de la OCPI si de asemenea s-a calculat o taxa de timbru de 852 lei pentru suprafetele gresit completate in titlul de proprietate. Fac o intrebare: intrucat aceste greseli nu apartin proprietarului, oamenii au fost pusi in posesie si si-au tinut de pamant pana acum, aceste rectificari ale titlului nu ar trebui sa fie scutite de taxa de timbru judiciar? Mentionez ca primaria a recunoscut greseala facuta, a eliberat mai multe adeverinte cu amplasamentele corecte, de asemenea in hartile cadastrale de la momentul punerii in posesie existente la primarie este reprezentata situatia reala si corecta, nu e niciun litigiu cu nimeni, terenul nu s-a vandut. Nu exista nicio lege care sa prevada indreptarea (fara cheltuieli destul de mari pentru oameni batrani de la tara) a unor astfel de situatii care, sunt convins, afecteaza o mare parte a cetatenilor romani beneficiari ai legii 18.
Va multumesc!
Din expunerea Dvs. nu rezulta o situatie care sa va indreptateasca la scutirea de taxe judiciare.
Aveti insa alte solutii:
- sa depuneti in instanta o cerere pt. ajutor public judiciar in baza prev. OUG nr. 51/2008, ordonanta de urgenta privind ajutorul public judiciar in materie civila;
- sa promovati o actiune in Contencios administrativ impotriva Primariei pt. recuperarea prejudiciului.
legalmgm, utilizator
OCPI , la cerere , poate dispune îndreptarea erorilor materiale. , care sunt de natura-
-a) erori de scriere a numelui şi prenumelui faţă de procesul-verbal şi anexe;
b) erori cu privire la numărul de tarla/parcelă, număr unitate amenajistică (UA)/unitate de producţie (UP);
c) erori cu privire la vecinătăţi;
d) erori ale suprafeţelor parcelelor, fără modificarea suprafeţei total atribuite;
e) alte erori cu privire la identificare cadastrală a parcelei, fără afectarea amplasamentului şi a suprafeţei.
Se face o cerere tip, se va face un referat , vă trebuie titlul în original.Nu costă nimic.
Pentru următoarele cazuri se va cere întâi o hotărâre a comisiei județene și apoi la OCPI,
a) modificări ale numărului tarlalei/parcelei;
b) modificarea numelui autorului dreptului de proprietate, în conformitate cu actele de stare civilă
c) modificarea vecinătăţilor fără afectarea amplasamentului;
d) modificarea suprafeţelor parcelelor fără modificarea suprafeţei totale

SUCCES!!!!!!!!!!!!!!