Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Interviu pentru acordarea calitatii de expert tehnic ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Interviu pentru acordarea calitatii de expert tehnic judiciar

In luna iunie anul curent se va organiza o sesiune de interviuri pentru atribuirea calitatii de expert tehnic judiciar.
In comunicatul Ministerului Justitiei nu se precizeaza specializarile pentru care se organizeaza interviuri.
Pentru a participa la interviu trebuie sa ai gradul stiintific de doctor in stiinte.Cele de doctor docent, profesor universitar sau academician prezinta un avantaj.
Cei interesati trebuie sa ia legatura cu Biroul De Expertize Judiciare din cadrul Tribunalului din judetul de domiciliu.pentru informatii, inclusiv cele privind continutul dosarului de inscriere.
Ar fi interesant de stiut link-ul anuntului dat de catre MJ.
Vedeti daca va ajuta acest link
[ link extern ]

Este vorba deci numai de un "interviu" (pentru persoanele cu gradele academice specificate) si nu de un "examen" pt. restul specialistilor.
De ce o fi ales MJ acest mod de acordare a calitatii de EJ ?

Din pacate, adresa de internet data este pentru interviurile organizate in 2010.
Poate fi totusi un pas inainte - justitia a aflat ca este nevoie de specialisti/ experti tehnici judiciari, daca in 2015 organizeaza alte interviuri.
Nu am gasit anuntul actual, pentru iunie 2015 pe site-ul MJ, pentru a vedea specializarile. Ar putea fi facut anuntul de catre MJ-BCETJ numai prin Birourile locale pentru expertiza tehnica judiciara de pe langa tribunale.
Costurile pentru interviu sunt mai reduse, pentru experti este nevoie de organizarea de cursuri.
Link-ul pentru anutul actual publicat pe site :

[ link extern ]
JustSeche, utilizator