Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Concediu in Bulgaria cu minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Concediu in Bulgaria cu minor

Buna ziua.

In aceasta vara am dori sa mergem in concediu in Bulgaria. In acest concediu o sa merg eu, sotia mea si fetita in varsta de 3 ani si 10 luni.

Intrebare este daca avem nevoie de pasaport pentru fetita si pentru noi, sau este suficent sa avem certificatul de nastere al fetitei, in original, iar noi cartile de identitate?

Mentionez ca o sa mergem cu masina!

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Pentru dvs. parintii sunt suficiente cartile de identitate, insa pentru minora este necesar pasaportul ( art.30 legea 248/2005- privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in stainatate).
(1) Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:
a) minorului care este titular al unui document de călătorie individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate şi călătoreşte în străinătate însoţit de ambii părinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu aceştia;
..............................................................