Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil se ia ca vechime?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil se ia ca vechime?

buna ziua...sper sa ma puteti lamuri intr-o situatie...sotia mea a nascut pe data de 18.07.2013, in aceasta perioada era angajata pana pe data de 31.08.2013 in invatamant. Acum trebuie sa se angajeze la o alta institutie cu alt tip de activitate. intrebarea mea este...cei 2 ani de ccc se iau ca vechime in munca in aceasta situatie?
Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 22
(1) Perioada în care o persoană beneficiază de drepturile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5, art.6, art. 9 alin. (4) și (5) constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii drepturilor de pensie în sistemul public și a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, cu modificările și completările ulterioare

(2) Perioada concediului pentru creșterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) și art. 6 constituie vechime în muncă și în serviciu, precum și în specialitate și se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.

shi cine trebuie sa elibereze adeverinta cu vechimea respectiva daca sotia a avut perioada determinata?
AJPIS, cea care i-a platit indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) ii poate elibera adeverinta ca a fost in CCC si pe ce perioada.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
multumesc pentru raspunsuri