avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Situatie card de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Situatie card de sanatate

sotul decedat 59 de ani si 11 luni activ in campul muncii cu o vechime pana la data decesului de 40 de ani ; sotia 58 de ani care beneficia de coplata la asigurarile de sanate pana la data decesului sotului

Poate beneficia de asigurarile de sanatate ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:48, 26 Mai 2015
Ce statut are in prezent persoana respectiva?
1. Daca era coasigurata sotului acum nu mai este asigurata la sanatate deoarece sotul asigurat a decedat.

2. Daca are copii poate fi coasigurata unuia din ei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare in sistemul public de sanatate camellia_camy camellia_camy As dori sa va rog daca se poate sa-mi raspunde-ti la urmatoarea intrebare: In cazul in care sotia este incadrata cu carte de munca si plateste asigurarile la ... (vezi toată discuția)
Asigurare de sanatate bogdanel29 bogdanel29 buna ziua as dori si eu sa intreb daca eu nu lucrez nicaieri ca nu pot cat m-ar costa asigurarea de sanatate datimi un raspuns daca doriti (vezi toată discuția)
Ajutor deces kamy_nora kamy_nora Buna ziua, O persoana care nu a beneficat de pensie, dar era coasigurat si a decedat, poate primi ajutor de deces ? Multumesc ! (vezi toată discuția)