Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Situatie card de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Situatie card de sanatate

sotul decedat 59 de ani si 11 luni activ in campul muncii cu o vechime pana la data decesului de 40 de ani ; sotia 58 de ani care beneficia de coplata la asigurarile de sanate pana la data decesului sotului

Poate beneficia de asigurarile de sanatate ?
Ce statut are in prezent persoana respectiva?
1. Daca era coasigurata sotului acum nu mai este asigurata la sanatate deoarece sotul asigurat a decedat.

2. Daca are copii poate fi coasigurata unuia din ei.