Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit plata impozitului forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

plata impozitului forfetar

Pentru un SRL cu asociat unic pentru care s-a depus cererea de suspendare a activitatii la data de 05.05.2009 la ONRC, si s-a obtinut regim derogatoriu de la FINANTE pe perioada 29.04.2009- 28.04.2012 conf. hotararii asociatului unic . Se plateste impozitul unic de 183,3 lei pentru luna mai 2009 ?
In cazul prezentat de Dvs., impozitul forfetar o veti plati doar pentru perioada cuprinsa intre 01-05 mai 2009.
Nu am reusit sa inteleg de ce nu ati solicitat suspendarea activitatii incepand cu 01 mai 2009, ca sa nu calculati/platiti de fel?!
Hotararea asociatului unic este de a suspenda activitatea pe perioada 29.04.2009- 28.04.2012 ( 3 ani) , iar cererea de mentiuni catre ONRC a reusit sa o depuna abia in data de 05.05.2009 deoarece era coada foarte mare la depunerea cererilor suspendare a activitatii .
viogeo, utilizator
a aparut declaratia 100 pe site la mfinante.ro
Se ia in considerare ca perioada, luna, nu ziua (nu poti introduce suma mai mica decat ce calculeaza programul lor)..off

Buna dimineata! Daca am pierdere fiscala 2008,trim I si trim II 2009 cum platesc forfetarul. Compar CA 2008 cu grila sau 1/4 din grila. Va multumesc!
de ce sa comparati cu un sfert din grila nu am inteles.
Vedeti ce CA aveti in 2008 si va incadrati in grila la impozit minim de...lei /an, impartiti la 12 si aflati lunar, inmultiti cu doi si aflati trim II 2009 cat aveti de plata minim.