avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit plata impozitului forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

plata impozitului forfetar

Pentru un SRL cu asociat unic pentru care s-a depus cererea de suspendare a activitatii la data de 05.05.2009 la ONRC, si s-a obtinut regim derogatoriu de la FINANTE pe perioada 29.04.2009- 28.04.2012 conf. hotararii asociatului unic . Se plateste impozitul unic de 183,3 lei pentru luna mai 2009 ?
Cel mai recent răspuns: Olivia Nedelcea , Contabil 00:20, 18 Iulie 2009
In cazul prezentat de Dvs., impozitul forfetar o veti plati doar pentru perioada cuprinsa intre 01-05 mai 2009.
Nu am reusit sa inteleg de ce nu ati solicitat suspendarea activitatii incepand cu 01 mai 2009, ca sa nu calculati/platiti de fel?!
Hotararea asociatului unic este de a suspenda activitatea pe perioada 29.04.2009- 28.04.2012 ( 3 ani) , iar cererea de mentiuni catre ONRC a reusit sa o depuna abia in data de 05.05.2009 deoarece era coada foarte mare la depunerea cererilor suspendare a activitatii .
Ultima modificare: Miercuri, 1 Iulie 2009
viogeo, utilizator
a aparut declaratia 100 pe site la mfinante.ro
Se ia in considerare ca perioada, luna, nu ziua (nu poti introduce suma mai mica decat ce calculeaza programul lor)..off


Buna dimineata! Daca am pierdere fiscala 2008,trim I si trim II 2009 cum platesc forfetarul. Compar CA 2008 cu grila sau 1/4 din grila. Va multumesc!
de ce sa comparati cu un sfert din grila nu am inteles.
Vedeti ce CA aveti in 2008 si va incadrati in grila la impozit minim de...lei /an, impartiti la 12 si aflati lunar, inmultiti cu doi si aflati trim II 2009 cat aveti de plata minim.

Alte discuții în legătură

Impozit forfetar ptr.pierdere pe 2008 barbutadddddddddddddd barbutadddddddddddddd As dori sa stiu ,cit trebuia platit la impozitul pe profit pe tr.II 2009,daca o intreprindere a fost in 2008 pe pierdere. Veniturile au fost in valoare de ... (vezi toată discuția)
Impozit forfetar liviu66 liviu66 Buna ziua ,am o firma cu o cifra de afaceri sub 12000euro pe an.La sfirsitul trimestrului 3 aveam platit tot impozitul forfetar alocat anului2009 ... (vezi toată discuția)
Cum declar aprilie la impozit forfetar? monica_gmg monica_gmg Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea privinta - am o societate la care declar trimestrial impozitul pe profit. tinand cont de noile modificari fiscale, ... (vezi toată discuția)