Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Buna seara,

sunt o graviduta in 5 luni,iar peste 2 luni,mai exact pe 10 iulie implinesc 1 an de munca in actuala firma.

Intrebarea mea este cand trebuie sa intru in prenatal ca sa pot sa dispun de indemnizatia dupa nasterea copilului?

O alta intrebare este daca firma la care trebuie sa lucrez trebuie sa imi prelungeasca contractul de munca pentru a dispune de acea indemnizatie?

Multumesc!
Buna seara,
Pt a beneficia de indemnizatia de CCC nu are relevanta data intarii in concediul de maternitate. Acest tip de concediu se acorda pentru o perioada de 126 de zile, de regula 63 de zile inainte de data prezumata a nasterii si 63 de zile dupa data nasterii.
Legea va permite ca sa solicitati mai multe zile de conced de maternitate anterior nasterii cu conditia ca dupa nasterea copilului sa aveti cel putin 42 de zile de concediu medical (obligatoriu).
Daca aveti un CIM pe durata determinata acesta va inceta la data expirarii.
Alex2yo4u a scris:

....
O alta intrebare este daca firma la care trebuie sa lucrez trebuie sa imi prelungeasca contractul de munca pentru a dispune de acea indemnizatie?

Multumesc!

Angajatorul nu are obligatia de a va prelungi durata c.i.m., chiar daca sunteti in concediu medical, concediu de maternitate sau in CCC.

Potrivit art.56 alin.1 lit.i C.mun., contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata, chiar daca sunteti intr-o situatie de mai sus.

De asemenea, art.49 C.mun. dispune la alin.(5) : De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.