Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salarizare functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salarizare functionar public

Buna ziua. Sunt functionar public intr-o primarie . Pana in data de 5.05.2014 am fost in functia de referent superior clasa a III,cu salariu de baza de 958 lei. In urma absolvirii de studii superioare si a unui examen postul mi-a fost transformat in consilier asistent clasa I cu acelasi salariu de baza de 958 lei . Mentionez ca am o vechime de 28 ani in campul muncii, iar cu sporul de vechime si sporul de conditii deosebite ajung la salariu brut de 1378 lei .In aceasi perioada s-a dat concurs pentru un post de consilier debutant la care salariu de baza a fost stalilit la 975 lei . Conform legislatiei actuale ar fi trebuit sa-mi creasca salariu de baza? Este correct stability salariul meu? Va multumesc foarte mult!
Salariul dvs nu va creste , intrucat nu exista act normativ pentru asa ceva.
In conformitate cu noua legislatie, salariu de baza inseamna fostul salariu de incadrare (respectiv 958 lei pentru referent superior treapta 1, conform OG 9/2008), plus spor de vechime plus alte sporuri incluse in salariu la 01.01.2010, conform legii 330/2009 (spor de fidelitate, confidentialitate, dispozitiv si ce o mai fi existat). Salariul brut este compus din acest salariu de baza la care se adauga sumele compensatorii (respectiv sporul de conditii, cel de antena, stimulentele din amenzi, cine le-a avut). Salariul de baza (adica la dvs. 958 lei plus 25% sporul de vechime, maxim stabilit inainte de aparitia legii 330/2009, daca aveti 28 de ani vechime) trebuie sa fie egal sau mai mare cu 975 lei, salariul de baza minim brut pe tara in vigoare intre ianuarie si iulie 2015). De aceea, pentru postul de consilier debutant, care nu are nici un fel de sporuri, iar salariul de incadrare conform OG 9/2008 era de 699 lei a fost majorat la 975 lei.
Salariul dvs se calculeaza asa: 958 lei plus 240 lei spor vechime plus sporul de conditii (banuiesc ca era 15%), respectiv 144 lei, fac fix 1342 lei.
hg 1091/2014 Art. 1.

(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2015, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 975 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 de ore în medie pe lună în anul 2015, reprezentând 5,781 lei/oră.

(2) Începând cu data de 1 iulie 2015, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 1.050 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 de ore în medie pe lună în anul 2015, reprezentând 6,225 lei/oră.

Art. 2.

Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de bază, potrivit încadrării, nu poate fi inferior nivelului salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, prevăzut la art. 1.