Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

dupa decesul socrului meu a ramas o casa pe care sint sotu meu 2 frati ai lui si o mama vitrega dupa decesul acestuia noi neam ocupat de gospodarie am platit impozitele toate din 2007pina azi restu nu au participat cu nimic As dori sa stiu daca noi am platit totul si vom plati in continuare daca sotu meu ramine singurul mostenitor la casa si pamint fara sa facem succesiune Eu stiam ca dupa o peroioada de plata ramine singurul propietar va rog sa imi raspundeti sa stim ce avem de facut in continuare
Nu va fi unic mostenitor. Va imparti cu fratii sai.
Conform art.975(3)NCC In concurs cu sotul supravietuitor , descendentii defunctului, indiferent de numarul lor, culeg impreuna trei sferturi(3/4) din mostenire.