Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Buna ziua. In cazul demisiei preavizul este de 20 de zile lucratoare, pentru ca se pun ca zile lucratoare doar cele de luni pana vineri preavizul se lungeste pe 30 de zile desi lucram si in weekend. Intrebarea mea este daca as putea sa lucrez part-time si daca sunt obligata sa lucrez si in weekend? Programul nostru este de 6 ore de luni pana vineri si 10 ore o zi din weekend. Sunt obligati sa ne acorde dreptul de a lucra part time sau este lasat la alegerea angajatorului si daca ei vor sa ne cheme la program normal noi suntem obligati sa venim?
Pe durata preavizului contractul individual de muncã continuã sã îşi producã toate efectele. Prin urmare, timpul de munca in perioada preavizului este cel mentionat in c.i.m. .. reducerea timpului de munca este posibila numai daca este prevazuta in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.