avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... dovada calitate reprezentant legal fundatie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

dovada calitate reprezentant legal fundatie

fundatia, al carei presedinte sunt, a introdus o cerere de chemare in judecata a unei persoane fizice....instanta mi-a pus in vedere sa fac dovada calitatii de reprezentant legal al fundatiei, iar eu nu stiu ce anume documente sa depun in afara de statutul si actul contitutiv al fundatiei, certificatul de inscriere in registrul asociatiilor si fundatiilor de la Jud.sect.1...actele sunt vechi (2010), este necesar sa depun si un extras actualizat din registrul asociatiilor si fundatiilor? eliberaza judecatoria un astfel de document din care sa rezulte componenta consiliului director, respectiv cine este presedintele fundatiei? multumesc anticipat pentru raspuns
Certificat constatator de la ORC in care sa fiti mentionat dumneavoastra eliberat cu cel mult 30 zile inainte( exista si situatii in care se accepta si un certificat emis cu mai mult de 30 zile inainte dar nu cu 3 ani:) ).
este vorba despre o fundatie..asociatiile si fundatiile nu se inregistreaza la ORC ci dobandesc personalitate juridica prin inscriere in registrul asociatiilor si fundatiilor la judecatorie
Judecatoria sectorului 1 nu elibereaza un astfel de extras.
Extras actualizat din registrul national al asociatiilor si fundatiilor se elibereaza de catre Ministerul Justitiei. Cererea se solutioneaza in maxim 30 de zile, asa ca ar trebui sa va grabiti
Achitati in prealabil taxa- 5 lei pentru informatiile cuprinsa intr-o rubrica
Avati mai jos cererea pe care trebuie sa o depuneti



CERERE DE COMUNICARE DATE DIN REGISTRUL NAŢIONAL

Subsemnatul/a...………………………………………………………., domiciliat/ă în ………………………………………………………..……………………………………….., vă rog a-mi comunica înregistrările efectuate în Registrul naţional al persoanelor juridice fără scop patrimonial cu privire la Asociaţia / Fundaţia / Federaţia / Uniunea purtând denumirea ……………………………………………………………………………………………...………………………………………………………………alte date de identificare cunoscute …………………………..…………..……………………….……………...….…………..…

la rubricile: DA / NU

1. numărul şi data înscrierii ( în Registrul special al instanţei) …………..…………………….
2. menţiuni privind înscrierea…………………………………………………………………..
3. denumirea…………………………………………………………………………………….
4. sediul…………………………………………………………………………………………
5. durata de funcţionare…………………………………………………………………………
6. patrimoniu……………………………………………………………………………………
7. asociaţii………………………………………………………………………………………
8. scopul ……………………………………………………………………………………......
9. obiective……………………………………………………………………………………...
10. conducere, reprezentanţi…………………………………………………………………….
11. menţiuni cu privire la filiale………………………………………………………………...
12. menţiuni privind apartenenţa la o federaţie…………………………………………………
13. menţiuni privind afilierea la organizaţii internaţionale……………………………………..
14. menţiuni privind statutul juridic de utilitate publică………………………………………..
15. modificări ale actului constitutiv şi/sau statului…………………………………………….
16. menţiuni privind reorganizarea …………………………………………………………….
17. menţiuni cu privire la dizolvare……………………………………………………………..
18. menţiuni cu privire la lichidare……………………………………………………………..
19. alte menţiuni………………………………………………………………………………...
20. data radierii………………………………………………………………………………….

Temeiul juridic: O.G. nr.26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii, Ordinul ministrului justiţiei nr. 1417/C/2006, Ordinul ministrului justiţiei nr. 765/C/2013.

Tariful achitat: …………… , conf. chit…………………..


Data: Semnătura:
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Cu siguranta ca nu o sa am timpul necesar sa obtin acest extras pana la termenul din dosar.
O sa depun aceasta cerere la Ministerul Justitiei iar in dosarul de instanta (ca sa nu risc anularea actiunii) voi depune copie de pe actul constitutiv + statut + certificat de inscriere in registrul asociatiilor si fundatiilor precum si copia cererii depuse la ministerul justitiei pentru eliberarea extrasului actualizat...instanta mi-a acordat un termen de 10 zile pentru depunerea acestei dovezi...eventual sa incerc sa obtin un termen de amanare?
Depuneti toate cele enumerate de catre dumneavoastra si mentionati ca imediat ce veti primi extrasul de la Minister il veti depune la dosar
nu cred ca veti avea probleme

Alte discuții în legătură

Certificat constatator pentru ong? grunwald grunwald Banca unde am deschis contul Asociatiei Non Profit, mi-a solicitat, in al 13-lea ceas contul fiind deja operational, un document numit \'certificat constatator ... (vezi toată discuția)
Unde se poate consulta statutul unui ong? AdrianSz AdrianSz Buna ziua, Am inteles ca statutul asociatiilor este public si poate fi consultat, totusi nu gasesc online nimic. Stiti cumva unde se pot vizualiza aceste ... (vezi toată discuția)
Cum pot obtine online un extras la zi din registrul asociatiilor? balasu balasu Cum pot obtine online un extras la zi din Registrul Asociatiilor si Fundatiilor, referitor la o asociatie pe care o conduc? (vezi toată discuția)