avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Certificat constatator pentru ONG?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Certificat constatator pentru ONG?

Banca unde am deschis contul Asociatiei Non Profit, mi-a solicitat, in al 13-lea ceas contul fiind deja operational, un document numit 'certificat constatator din registrul unic'... Imi poate spune cineva daca exista un asemenea act pentru ONG-uri si cine il elibereaza? S-au depus toate actele inclusiv Incheiere judecatoreasca definitiva, Certificat de inscriere in registrul asociatiilor si fundatiilor, Certificat de inregistrare fiscala etc. Cred cu tarie ca banca confunda ONG-ul cu IMM-ul si ma trimite la Registrul Comertului in necunostinta de cauza... In asteptarea unui raspuns, va multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Martie 2014
grunwald, utilizator
Cel mai recent răspuns: radumititean , utilizator 20:05, 8 Martie 2014
Banca in mod sigur face o confuzie, pentru ca la ONG-uri nu exista notiunea de "certificat constatator", dar rareori functionarii bancari sunt informati pe teme de ONG, ei sunt obisnuiti doar cu SRL-ur si SA-uri si PFA-uri, si rareori se rezolva fara lungi discutii si telefoane la "centrala bancii" unde adesea nici juristii bancii nu sunt foarte in tema...
Ce ar putea ei eventual sa doreasca este, desi nu s-au exprimat corect, un extras actual din Registrul Asociatiilor si Fundatiilor. In mod normal se cere si se obtine de la Judecatorie, e un document de regula de 4-5 pagini, care e o listare din RAF, se plateste cu taxa judiciara de timbru de 1 leu / pagina... Dar se pare ca ar fi si ceva judecatorii care nu vor sa elibereze ele asemenea extras ci te trimit la Ministerul Justitiei, ca din legislatie ar rezulta teoretic ca MJ emite asemenea extrase, doar ca acolo dureaza si mai mult si e mai complicat...
In principiu e justificat sa se ceara si un extras actual din RAF sau Registrul National ONG (a carui acronim oficial este RNPJFSP si care ar trebui sa fie o simpla suma a RAF-urilor desi din pacate exista uneori diferente intre ce scrie in RAF si ce scrie in RNPJFSP...) pentru ca altfel, daca vii cu certificatul de inscriere, hotararea judecatoreasca, statut si act constitutiv, nu au cum sa stie daca ele mai sunt actuale, ca poate au mai fost intre timp tot felul de modificari, ba poate ONG-ul e chiar in procedura de dizolvare.... pentru ca nu exista un mecanism de verificare facila si rapida la ONG asa cum este pentru operatorii economici, la care banca, daca vrea, poate conulta online Registrul Comertului....
Nu vad o logica in toata chestia asta... Personalitatea juridica e obtinuta in urma cu 1 luna iar Certificatul de inscriere in RAF e datat cu 3 saptamani in urma... Apoi CIF si Cont activ la mijloc de februarie. Ce modificari, ce dizolvare, ce... in 2 saptamani!!! Am crezut ca mai pot realiza ceva in RO dar vad ca-s facut praf pe banii si sanatatea ale mele. Good job!
Ultima modificare: Duminică, 2 Martie 2014
grunwald, utilizator
1. incercati sa explicati bancii ca sunteti organizatie nou infiintata, iar actele sunt elinerate cu mai putin de 30 zile in urma
2. incercati sa schimbati banca. Deschideti cont la alta banca care este mai intelegatoare, apoi transferati banii in noul cont
3. va duceti la Judecatorie si solicitatai un CERTIFICAT DE GREFA, din care sa rezulte ca nu s-a depus pana la acea data o cerere de dizolvare sau lichidare a asociatiei. Taxa de timbru de 1 leu. Se elibereaza relativ repede (1-3 zile)
Citez: "Dar se pare ca ar fi si ceva judecatorii care nu vor sa elibereze ele asemenea extras ci te trimit la Ministerul Justitiei, ca din legislatie ar rezulta teoretic ca MJ emite asemenea extrase, doar ca acolo dureaza si mai mult si e mai complicat..."

Intrebare: Daca totusi MJ e-n masura a emite extrasul din RNPJFSP, ce inseamna ca e mai complicat si ca dureaza?

Multumesc!

grunwald a scris:

Intrebare: Daca totusi MJ e-n masura a emite extrasul din RNPJFSP, ce inseamna ca e mai complicat si ca dureaza?


Daca da judecatoria extrasul din RAF, nu e model de cerere, costa in principiu 1 leu / pagina.... deci vreo 5 lei tot extrasul cu toate rubricile, si dureaza in principiu cateva zile, maxim o saptamana ( cel putin la instantele cu care am avut eu de a face in ultimii ani).
In schimb de la Ministerul Justitiei, extrasul din RNPJFSP ( care ar trebui sa fie identic cu RAF, desi uneori nu este....) termenul de raspuns este de 30 de zile, si se plateste cate 5 lei pentru fiecare mentiune / rubrica (deci pot ajunge la multe zeci de lei...) conform Ordinului MJ nr. 1417/C/2006 astfel cum a fost modificat prin Ordinul MJ nr. 765/C/2013, ei au o cerere-tip - vezi [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Extrasul din registrul de evidenta al asociatiilor si fundatiilor livs1970 livs1970 Am o intrebare legata de obtinerea extrasului din Registrul asociatiilor si fundatiilor Banca la care am solicitat deschiderea de cont pentru o asociatie ... (vezi toată discuția)
Ong neinregistrat registrul fundatiilor si asociatiilor luticus luticus O asociatie avand ca obiect cresterea animalor s-a infiintat si a fost aprobata prin sentinta judecatoreasca dar nu a fost inscrisa/inregistrata in Registrul ... (vezi toată discuția)
Unde se poate consulta statutul unui ong? AdrianSz AdrianSz Buna ziua, Am inteles ca statutul asociatiilor este public si poate fi consultat, totusi nu gasesc online nimic. Stiti cumva unde se pot vizualiza aceste ... (vezi toată discuția)