Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Imputernicire speciala operatiuni cont banca S.C. xxx ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Imputernicire speciala operatiuni cont banca S.C. xxx S.A. in insolventa (reorganizare)

Buna seara!
Am urmatoarea speta:
SC XXX SA este in insolventa. Operatiunile bancare sunt aprobate de un administrator judiciar.
Persoana care are drept de semnatura in banca- in speta, administratorul special este plecat din tara ( concediu).
Intervin in aceasta peroada doua plati externe neluate in calcul ( omise) la plecarea din tara a administratorului special.
Exista vreo posibilitate de a imputernici o alta persoana (limitat-strict referitor la platile externe) de catre administratorul judiciar?
Intarzierea platilor ar stopa procesul de productie cca 2 saptamani.
Va multumesc anticipat.pentru raspunsuri!
PS Am inteles ca una din variante ar fi semnatura directa a administratorului judiciar, dar acesta zice ca el doar aproba platile efectuate de SC XXX SA
Alta ar fi o hotatrare AGA dar aceasta presupune timp de asteptare mare pana la eliberarea Certificatul de inregistrare mentiuni.
Pe mine ma intereseaza doar o imputernicire ...ceva special doar pentru acele plati externe.
Va multumesc din suflet!
Luati in calcul si Internet Banking ?
Deja a picat aceasta varianta. Banca nu acorda Internet Banking pentru firmele aflate in insolventa ( ma refer doar la banca cu care colaboram). Am intrebat deja la banca de Internet Banking si cu semnatura conjuncta (a doua semnatura sa fie a administratorului judiciar), dar ei nu acorda Internet Banking pentru firmele in insolventa.
Mentionez ca administratorul judiciar este de acord cu imputernicirea altei persoane-daca este posibil- dar nu sa semneze el direct ordinele de plata.
Alexian_2011 a scris:

Buna seara!
Am urmatoarea speta:
SC XXX SA este in insolventa. Operatiunile bancare sunt aprobate de un administrator judiciar.
Persoana care are drept de semnatura in banca- in speta, administratorul special este plecat din tara ( concediu).
Intervin in aceasta peroada doua plati externe neluate in calcul ( omise) la plecarea din tara a administratorului special.
Exista vreo posibilitate de a imputernici o alta persoana (limitat-strict referitor la platile externe) de catre administratorul judiciar?
Intarzierea platilor ar stopa procesul de productie cca 2 saptamani.
Va multumesc anticipat.pentru raspunsuri!
PS Am inteles ca una din variante ar fi semnatura directa a administratorului judiciar, dar acesta zice ca el doar aproba platile efectuate de SC XXX SA
Alta ar fi o hotatrare AGA dar aceasta presupune timp de asteptare mare pana la eliberarea Certificatul de inregistrare mentiuni.
Pe mine ma intereseaza doar o imputernicire ...ceva special doar pentru acele plati externe.
Va multumesc din suflet!

As vrea sa fut
Am urmatoarea speta:
SC XXX SA este in insolventa. Operatiunile bancare sunt aprobate de un administrator judiciar.
Persoana care are drept de semnatura in banca- in speta, administratorul special este plecat din tara ( concediu).
Intervin in aceasta peroada doua plati externe neluate in calcul ( omise) la plecarea din tara a administratorului special.
Exista vreo posibilitate de a imputernici o alta persoana (limitat-strict referitor la platile externe) de catre administratorul judiciar?
Intarzierea platilor ar stopa procesul de productie cca 2 saptamani.
Va multumesc anticipat.pentru raspunsuri!
PS Am inteles ca una din variante ar fi semnatura directa a administratorului judiciar, dar acesta zice ca el doar aproba platile efectuate de SC XXX SA
Alta ar fi o hotatrare AGA dar aceasta presupune timp de asteptare mare pana la eliberarea Certificatul de inregistrare mentiuni.
Pe mine ma intereseaza doar o imputernicire ...ceva special doar pentru acele plati externe.
Va multumesc din suflet!