Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariata gravida
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariata gravida

Buna ziua!

Conform OUG96/2003 art.7 alin.1 trebuie sa anuntam ITM-ul cand o salariata este angajata.
E grav daca nu am anuntat ITM-ul pana acum?
Si cum se procedeaza? Se face o adresa?

#-o
1. În termen de 10 zile lucrătoare de la data la care angajatorul a fost anunţat în scris de către o salariată că este insarcinata, acesta are obligaţia să înştiinţeze medicul de medicina muncii, precum şi inspectoratul teritorial de muncă pe a cărui rază îşi desfăşoară activitatea (art.7 alin.1 din OUG 96/2003).

2. La ITM se depune:
- adresa de instiintare
- copie notificare salariat si copie de pe certificatul medical care ii atesta starea.

3. Art. 27 din OUG 96/2003
(1)Încălcarea următoarelor dispoziţii constituie contravenţie şi se sancţionează astfel:
a)încălcarea dispoziţiilor prevăzute la art. 4, 5, 6, art. 7 alin. (1), art. 8, art. 12 alin. (1) şi (2), art. 17, 18 şi art. 26 alin. (1), cu amendă de la 25.000.000 lei la 50.000.000 lei;
(2)Constatarea contravenţiilor şi aplicarea amenzilor contravenţionale corespunzătoare se fac de către:
a)inspectorii de muncă din cadrul inspectoratelor teritoriale de muncă pe a căror rază teritorială se află sediul sau, după caz, domiciliul angajatorului şi, respectiv, de către personalul împuternicit al Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici, pentru contravenţiile la dispoziţiile prevăzute la art. 6, art. 7 alin. (1), art. 8, 9, art. 12 alin. (3), art. 13, art. 17 alin. (1), art. 18, art. 19 alin. (1) şi (4), art. 20 alin. (2) şi (4), art. 21 alin. (1) şi (2) şi art. 26 alin. (1);
.....