avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comunicare desfiintare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comunicare desfiintare post

Am primit o comunicare de desfintare a postului ce il ocupam si propunerea de a ocupa o functie inferioara in cadrul unui serviciu nou infiintat.
Acest serviciu/departament nou, urmeaza sa faca ceea ce facea si serviciul/departamentul desfiintat, al carul sef eram.
In concluzie, s-a schimbat denumirea acestui departament si s-a marit putin structura, iar eu am fost inlocuit.
Intrebarea mea este ce pot face in aceasta situatie, apreciez ca functia de conducere a noului departament trebuia sa imi revina mie, tinand seama de pregatire, vechime, experienta , sau cel putin sa fie scoasa la concurs.
Ce pot face in aceasta situatie, din organigrama se vede in mod clar ca am fost persoana vizata in mod direct.
Ce as putea contesta in instanta, tinand seama ca nu am o decizie ci doar o comunicare si un act aditional de trecere pe noua functie.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:03, 2 Iunie 2015
Se contesta doar decizia de concediere , nu si comunicarea de desfiintare a postului.
Actul aditional l-ati semnat?
da, am semnat actul aditional.
In acest caz, nu prea mai aveti ce sa faceti daca ati semnat acel act aditional.
Ma gandeam la o contestatie mai generala, asupra situatiei de fapt.
Sa modificat organigrama, au desfintat serviciul meu si au infiintat unul cu o denumire diferita dar cu activitate identica.
Eu nu am pierdut doar o functie ci si venituri salariale, or este clar ca nu a fost alegerea mea sa trec pe o pozitie inferioara, eu doar am acceptat intre a ramane fara loc de munca sau a retrograda.
In acest caz, consider ca manifestarea vointei mele este una conjuncturala, fortata de imprejurari/angajator.
Este adevarat ca nu am o decizie ce as putea sa o contest, dar prin extenso, as putea considera comunicarea de desfintare post ca fiind o decizie!?
Comunicarea desfiintarii acelui post nu poate fi asimilata unei decizii de concediere.

Cred ca va trebui sa contestati decizia de desfiintare a posturilor.

Alte discuții în legătură

Retrogradare din functie (se mentine postul in organigrama insa mutat pe o pozitie inferioara) Cami2022 Cami2022 Sunt angajat intr-o companie multinationala pe o pozitie de manager intr-un departament ce functioneaza in prezent avand 2 pozitii de manager. M-au anuntat ca ... (vezi toată discuția)
Modificare functie mvrm2222 mvrm2222 Buna ziua ! Am o nelamurire legata de modificarea functiei pentru care am semnat contractul individual de munca : atat oferta cat si contractul au fost semnate ... (vezi toată discuția)
Retrogradare din functie!!! florinache florinache Buna ziua, Sunt angajat la o societate cu contract de munca perioada nedeterminata, ca tehnician retele, nu mi s-a comunicat nici o fisa de post la ... (vezi toată discuția)