Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozitare diurna
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozitare diurna

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati in problema impozitarii diurnei pentru soferi.
Firma noastra acorda 20 lei/ zi pentru diurna, iar acum contabila ne-a transmis ca de la 01.06.2015 nu se mai acorda diurna.
Spuneti-mi va rog daca de la 1 iunie mai acord diurna soferilor sau cum trebuie sa fac.
Buna ziua,
Nu s-a modificat legislatia care reglementeaza diurna. S-au inmultit controalele ANAF pe acest segment si au acum o noua abordare asupra acestui fenomen. Interpreteaza altfel legislatia decat o faceau pana acum.
Se poate acorda incontinuare diurna, insa trebuie intocmite corect documentele pentru a nu exista suspiciunea ca de fapt diurna reprezinta salariu. In caz contrar ANAF va reconsidera diurna ca fiind salariu si va dispune calcularea si achitarea contributiilor sociale pentru sumele respective.