avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1464 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Varsta cere...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Varsta cere...

Buna ziua, Va solicit informatie de sprijin pentru o doamna cu dizabilitate fizica fara descendenti. Dumneaei a facut testament autentificat in favoarea sotului ei, cu dorinta ca el sa mosteneasca toate bunurile imobile dupa decesul ei. Bunurile doamnei provin din mostenire dupa mama ei (tatal ei traieste), dar ea inca nu a solicitat dezbaterea succesorala de pe urma decesului mamei sale. Intre timp insa s-a intamplat ca a decedat sotul ei (caruia i-a testat). Ea ar dori sa stie daca in acest caz la succesiune dupa decesul dumneaei vor veni si rudele sotului sau. Va multumim daca ne serviti cu un raspuns real.

Alte discuții în legătură

Dreptul la succesiune coddani coddani as avea nevoie de o informatie in problema mea. suntem 4 frati (toti suntem majori), iar in primavara anului 2009 mama noastra a decedat; la 3 luni dupa ... (vezi toată discuția)
Testament intre soti stanceni stanceni Buna seara! Am urmatoarea problema: parintii mei (tatal vitreg cu 4 copii dintr-o casnicie anterioara)si-au lasat prin testament unul altuia anumite ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. in cazul in care sotii nu au copii sau frati, cine ... vulpys vulpys Buna ziua. In cazul in care sotii nu au copii sau frati, cine va putea veni la mostenire? Daca pe timpul vietii facem testament, poate fi atacat? Sotul are ... (vezi toată discuția)