avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la succesiune

as avea nevoie de o informatie in problema mea.
suntem 4 frati (toti suntem majori), iar in primavara anului 2009 mama noastra a decedat; la 3 luni dupa deces, tatal nostru s-a recasatorit (fara a intocmi vreun contract prenuptial), intrebarile mele ar fi:
1. Daca sotia tatalui meu are drept la mostenire?Daca da in ce conditii?
2. In ce conditi pot beneficia de bunurile care imi revin prin lege?
de precizat ca nu s-a intocmit nici un document privitor la succesiune sau testament.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 18:32, 24 Ianuarie 2010
Este recomandat ca succesiunea dupa mama sa se faca pe cale amiabila cu tatal dvs., prin notariat. Daca nu e de acord ,puteti sa-l actionati in instanta iar partajul bunurilor sa se faca judiciar.Se vor partaja toate bunurile ce-i revin mamei din casatorie dar si bunurile personale.
av, Mihai Silvia
Cea de-a doua sotie a tatalui dvs. nu are cum sa o mosteneasca pe mama dvs.

Mostenitorii defunctei sunt:
- sotul supravietuitor cu o cota de 1/4 din masa succesorala
- descendentii/copiii - care impart in mod egal restul de 3/4 din masa succesorala.

Puteti dezbate succesiunea la notar sau prin instanta.

Cea de a doua sotie a tatalui dvs. va veni la mostenirea tatalui dvs. (daca ii va mai fi sotie si daca nu va fi ea prima ...in ordinea inmormantarilor).
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Ianuarie 2010
romascanu, moderator
Incerc sa va raspund.
1. In caz ca intervine decesul tatalui dvs., sotia mosteneste 1/4 din cota tatalui dvs. Oricum, ramane neatinsa cota mamei dvs de 1/2.
2. Dupa decesul mamei ar fi trebuit sa dezbateti succesiunea in termen de 6 luni.
Tatal dvs. mosteneste din cota mamei dvs. 1/4, restul va revine dvs. si fratilor.
Deci, din tot imobilul, tatal dvs. are 5/8, iar cei 4 copii impreuna 3/8.
Daca doriti sa va protejati drepturile in eventualitatea ca tatal dvs. va face un testament in favoarea actualei sotii, sau va vinde imobilul, etc., vorbiti cu el si incercati o succesiune amiabila la notar.
Succes.
mergeti la un notar si dezbateti succesiunea.
asa cum zice si romascanu, dvs mosteniti impreuna cu tatal, bunurile mamei dvs...adica noua sotie nu are niciun drept.
cu ea veti imparti bunurile de pe urma tatalui dvs.
...si contractul prenuptial nu exista in legislatia din Romania.

Alte discuții în legătură

Succesiune mama decedata tata vitreg miky68 miky68 mama a decedat acum 5 zile si a ramas sotul ei care este tatal vitreg pentru mine si fratele meu .Ce trebuie sa fac pentru a nu pierde dreptul de mostenitor ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. as dori o lămurire referitoare la succesiune. mama ... Lazar_s Lazar_s Bună ziua. As dori o lămurire referitoare la succesiune. Mama mea a murit și tata s-a recăsătorit și locuiește cu actuala in Apartamentul părinților ... (vezi toată discuția)
Cum trebuie sa procedez pentru a deschide un proces de succesiune ana_cristina_23 ana_cristina_23 Parintii mei au cumparat acum 7 ani un apartament,la scurt timp mama mea a decedat. Apartamentul este pe numele ambilor parinti, in momentul de fata as vrea sa ... (vezi toată discuția)