Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contract donatie automobil
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contract donatie automobil

O PFA doreste sa-i doneze un automobil unei persoane fizice. Este posibil? Ce documente sunt necesare? Multumesc!
Persoanele juridice pot incheia doar acele acte juridice conforme scopului lor
Dispozitiile in vigoare impiedica o societate comerciala sa-si doneze bunurile, un astfel de contract fiind lovit de nulitate absoluta.
Ar exista solutia incheierii de contract de sponsorizare sau mecenat,in conditiile legii 32/1994 rep .

andreicostin a scris:
O PFA doreste sa-i doneze un automobil unei persoane fizice. Este posibil?

Exista si alta solutie:
Autovehiculul este declarat in mod expres ca facand parte din capitalul de afectatiune al PFA ?
Daca nu, el este in patrimoniul PF si deci puteti dispune de el in mod liber.
Alegeti.
Acte necesare:
- Contract de donatie
- certificatul de inmatriculare si
- cartea de identitate a autovehicului.
- fisa fiscala, adica evidenta tuturor datoriilor (daca este cazul) existente pentru masina

legalmgm, utilizator
ynocentta a scris:

Persoanele juridice pot incheia doar acele acte juridice conforme scopului lor

PFA nu este persoana juridica , dar si persoanele juridice pot face donatii.
Cornel Vasile, Consilier juridic