avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contract donatie automobil
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contract donatie automobil

O PFA doreste sa-i doneze un automobil unei persoane fizice. Este posibil? Ce documente sunt necesare? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:39, 31 Mai 2015
Persoanele juridice pot incheia doar acele acte juridice conforme scopului lor
Dispozitiile in vigoare impiedica o societate comerciala sa-si doneze bunurile, un astfel de contract fiind lovit de nulitate absoluta.
Ar exista solutia incheierii de contract de sponsorizare sau mecenat,in conditiile legii 32/1994 rep .


andreicostin a scris:
O PFA doreste sa-i doneze un automobil unei persoane fizice. Este posibil?

Exista si alta solutie:
Autovehiculul este declarat in mod expres ca facand parte din capitalul de afectatiune al PFA ?
Daca nu, el este in patrimoniul PF si deci puteti dispune de el in mod liber.
Alegeti.
Acte necesare:
- Contract de donatie
- certificatul de inmatriculare si
- cartea de identitate a autovehicului.
- fisa fiscala, adica evidenta tuturor datoriilor (daca este cazul) existente pentru masina



Ultima modificare: Duminică, 31 Mai 2015
legalmgm, utilizator
ynocentta a scris:

Persoanele juridice pot incheia doar acele acte juridice conforme scopului lor
...



PFA nu este persoana juridica , dar si persoanele juridice pot face donatii.
Ultima modificare: Duminică, 31 Mai 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie catre persoana fizica mari.a mari.a Buna seara, Spuneti-mi va rog daca este ok ca firma sa doneze un autoturism unei persoane fizice. Firma este pe profit, cum ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Contract sponsorizare ank.iuliana ank.iuliana Am si eu o intrebare legata de un contract de sponsorizare si de conditiile legale de desfasurare. O persoana cu un suflet mare vrea sa ma ajute si vreau sa ... (vezi toată discuția)
Donatie permisa in conditii legale lumi71 lumi71 O SC care este platitoare de 3% impozit pe venituri doreste sa faca donatie (proprietate imobiliara aflata in patrimoniul societatii) unei persoane ... (vezi toată discuția)