Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit donatie permisa in conditii legale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

donatie permisa in conditii legale

O SC care este platitoare de 3% impozit pe venituri doreste sa faca donatie (proprietate imobiliara aflata in patrimoniul societatii) unei persoane fizice.
Poate fi realizata aceasta donatie sau legea interzice acest lucru?
Mentionez ca firma a fost inca de la infiintare platitoare de impozit pe venituri.
O alta varianta care m-ar interesa ar fi "Cesionarea dreptului de folosinta a proprietatii respective".
Va multumesc
lumi71, utilizator
Daca donatia respecta principiul specialitatii capacitatii de folosinta(e in conformitate cu obiectul de activitate al societatii donatare), e in acord cu dispozitiile normative.
Nerespectarea acestui principiu conduce la sanctiunea nulitatii abolute , actul va fi lipsit de efecte juridice.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Conform Legii nr.32/1994 "(2) Poate fi beneficiar al mecenatului orice persoană fizică cu domiciliul în România, fără obligativitatea de a fi recunoscută de către o persoană juridică fără scop lucrativ sau de către o instituţie publică, care necesită un sprijin în domeniile prevăzute la art. 1 alin. (3). " iar conform Codului Fiscal " p) cheltuielile de sponsorizare şi/sau mecenat şi cheltuielile privind bursele private, acordate potrivit legii; contribuabilii care efectuează sponsorizări şi/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificările ulterioare, şi ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cei care acordă burse private, potrivit legii, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente, dacă totalul acestor cheltuieli îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
1. este în limita a 30/00 din cifra de afaceri;
2. nu depăşeşte mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat. "
Chiar daca este vorba de o microintreprindere regulile pentru cheltuieli raman aceleasi de la societatile platitoare de impozit pe profit.
Daca donatia se efectueaza catre o persoana care este ruda cu administratorul atunci in fata organelor de control donatia se va considera livrare si se va impozita ca atare.